Zmiany w prawie – noworodka zarejestrujesz przez internet

noworodek fot. Adobe Stock
Koniec z wizytami w urzędzie stanu cywilnego. Teraz nowo narodzone dziecko zarejestrujesz bez wychodzenia z domu.
Małgorzata Germak / 09.04.2018 09:45
noworodek fot. Adobe Stock

Szykuje się odczuwalna zmiana dla polskich rodziców. Prezydent podpisał nową ustawę o ewidencji ludności, która między innymi umożliwia zgłaszanie urodzenia dziecka przez internet. Nowe prawo wejdzie w życie 1 grudnia 2018 roku.
Jak to będzie wyglądać?

Zmęczona mama napisała list do męża z błaganiem o pomoc! Post udostępniają tysiące osób!

Zamiast tak jak do tej pory po narodzinach dziecka rodzice musieli osobiście stawić się w urzędzie stanu cywilnego, by dopełnić wszelkich formalności i zgłosić nowego obywatela do ewidencji, od grudnia formalności dokonają siedząc przed własnym komputerem.

Jak będzie wyglądać rejestracja noworodka przez internet?

Zgłoszenie internetowe będzie musiało zawierać oświadczenie o wyborze imienia dla dziecka. Następnie po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego do osoby zgłaszającej urodzenie zostanie przesłany odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, a także powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu. Czy to będzie w formie papierowej czy elektronicznej – będzie zależeć od osoby zgłaszającej.

Nowe prawo umożliwi też wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy w formie elektronicznej.

Co jeszcze nowego wprowadza ustawa? Służy specjalne będą miały dostęp do danych z rejestru stanu cywilnego w zakresie realizacji ich ustawowych działań. Takimi służbami są między innymi ABW, CBA czy Agencja Wywiadu. Za każdym razem na takie udostępnienie danych zgodę będzie musiał wyrazić minister.

źródło: Business Insider

Czytaj też:

Drastyczna podwyżka opłaty za rozwód. Ma to posłużyć "wzmocnieniu instytucji małżeństwa"Kontrowersyjne zmiany w Kodeksie Pracy! Będzie można zwolnić kobietę w ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA