POLECAMY

Wstydliwe problemy młodej mamy

Już od kilku tygodni cieszysz się dzieckiem, ale martwisz tym, że ciąża pozostawiła ślady. Jak się ich pozbyć?
Wstydliwe problemy młodej mamy
Po sześciu tygodniach twoje ciało miało wrócić do formy. Rzeczywiście, nie masz już takich problemów jak na początku. Ale są dolegliwości, do których nawet przyznać się jest ci trudno...

Włosy

Martwisz się, że wypadają ci garściami? Podobne problemy ma co piąta młoda mama, zwykle między trzecim a szóstym miesiącem po porodzie. To głównie sprawka hormonów. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów hamował wypadanie włosów. Ale teraz ich poziom spadł, stąd kłopoty. Na problemy z włosami najczęściej skarżą się kobiety, które karmią piersią. Ale nie trzeba przerywać karmienia.
Co robić? Jedz dużo warzyw i owoców, kasz (szczególnie gryczaną i jaglaną), pieczywo z pełnego ziarna. Taka dieta jest bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy, które wzmocnią cebulki włosów. Wspomagaj się ziołami i odżywkami. Staraj się suszyć włosy naturalnie, bo gorące powietrze z suszarki spowoduje ich przesuszenie i osłabienie. Jeśli zauważysz, że włosy mocno się przerzedzają, a nawet pojawia się łysienie, idź do dermatologa. Przyczyną może być choroba skóry.

Zęby
Karmienie piersią to trudny okres dla zębów, bo twój organizm oddaje maluszkowi wapń, z którego dziecko buduje cały swój szkielet kostny. Jeśli nie pijesz mleka ani nie jesz produktów mlecznych, możesz mieć kłopoty. To znaczy, że w twoim pokarmie znajdzie się tyle wapnia, ile potrzebuje dziecko, ale stanie się to twoim kosztem. Właśnie dlatego u kobiet w czasie karmienia piersią tak często pojawiają się problemy z zębami (słabną również kości, stąd też początki osteoporozy!).
Co robić? Jeśli dziecko nie ma alergii na mleko, to nie stosuj bezmlecznej diety. Gdy jest alergikiem, zapytaj lekarza o preparat wapnia, który możesz łykać. Dbaj o higienę zębów: myj je po każdym posiłku, używaj płynów do płukania i nitki do czyszczenia zębów. Ograniczaj słodycze. Jedz dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C.

Skóra
Pamiątką po ciąży mogą też być rozstępy, najczęściej na brzuchu i piersiach, czyli w miejscach, gdzie przyrost masy ciała był największy. Czasem widać je też na biodrach, pośladkach i wewnętrznej stronie ud.
Co robić? Stosuj żele i kremy przeciw rozstępom. Najlepiej smarować skórę po kąpieli, wtedy szybciej wchłonie substancje odżywcze. Działanie kremów wzmocnisz masażem. Jeśli rozstępy są na piersiach, poczekaj, aż przestaniesz karmić. Gabinety kosmetyczne oferują wiele pomocnych zabiegów, np. mikrodermabrazję, laser.

W toalecie
Poród często osłabia mięśnie dna miednicy. Co to powoduje? A to, że możesz czasem popuszczać mocz, np. gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz.
Co robić? Wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla. Zacznij od wstrzymania strumienia oddawanego moczu. Zaciśnij mięśnie krocza, wytrzymaj chwilę, a potem powoli je rozluźnij. Podobne ćwiczenia wykonuj jak najczęściej w ciągu dnia. Możesz też skorzystać ze specjalnego zestawu opracowanego przez prof. Kari Bo z Norweskiego Kolegium Nauk i Sportu w Oslo (dostaniesz go bezpłatnie, informacje: www.corewellness.pl). Jeśli ćwiczenia nie pomogą, porozmawiaj z ginekologiem.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/9 lat temu
Ćwiczenia Kegla na przeciekający pęcherz to za mało. Samo też nie zniknie. Od trzech tygodni stosuję tabletki vesicare i musze powiedziec, że jest duża poprawa.
/9 lat temu
Nie znam tego leku vesicare. Możesz coś więcej o nim napisać.
/9 lat temu
Nie znam tego leku vesicare. Możesz coś więcej o nim napisać.
POKAŻ KOMENTARZE (9)