
To, że wzmacnia układ kostny i zęby wiemy wszyscy. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, że wapń jest także konieczny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Ponadto reguluje pracę serca i korzystnie wpływa krzepliwość krwi. Dlatego warto zadbać, by dziecko zawsze miało go pod dostatkiem.
Wapń w diecie dziecka
Najlepszym źródłem wapnia jest mleko (także modyfikowane i to od mamy). Niestety, starsze dzieci raczej za nim nie przepadają. Na szczęście, pierwiastek ten świetnie przyswaja się też z mlecznych przetworów oraz dań z dodatkiem mleka. Warto więc serwować maluchowi jogurty, sery, kaszki z mlekiem, kakao. Wapń zawarty jest także w ziarnach sezamu, słonecznika, dyni, fasoli i soi, płatkach owsianych, natce pietruszki, rybach.
Ważna witamina
Żeby dostarczony z jedzeniem wapń mógł być przyswojony, potrzebna jest witamina D. Nasz organizm sam ją wytwarza, ale tylko pod wpływem promieni słonecznych. Można ją znaleźć także w olejach i rybach morskich. Ponieważ jednak trudno ją dostarczyć organizmowi w odpowiedniej ilości, warto podpytać pediatrę o witaminę D w postaci kropelek.
Trochę liczb
Maluchy potrzebują naprawdę dużo wapnia. W pierwszym półroczu życia jest to 600 mg, w drugim – 800 mg. Roczniak powinien otrzymywać nawet 1000 mg (do 3. roku życia). W szklance mleka znajdziemy 300 mg wapnia, w plastrze żółtego sera - 200 mg, a w 100 g słonecznika – 100 mg.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:
Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły?Co przygotować dziecku na drugie śniadanie do szkoły?Smakowite pomysły na drugie śniadanie do szkoły i pracy
WYPOWIEDZ SIĘ!