Tydzień atopii

W 6 miastach Polski lekarze, prawnicy i psychologowie będą udzielać porad rodzicom dzieci chorych na AZS.
/ 16.03.2006 16:57
18 listopada 2005 zainaugurowany zostanie pierwszy w Polsce Tydzień Atopii. Potrwa do 25 listopada i obejmie cykl „Otwartych Drzwi AZS” w 6 miastach Polski oraz panel dyskusyjny, poświęcony medycznym i psychospołecznym skutkom choroby, a także finansowo-prawnym aspektom jej leczenia. Projekt Tygodnia Atopii wzorowany jest na podobnych wydarzeniach w Australii i Wielkiej Brytanii i ma na celu popularyzację problemu atopowego zapalenia skóry w społeczeństwie.

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą, nawracającą chorobą, wynikającą z patologicznej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Główne objawy to rumień, wysypka, świąd i łuszczenie się skóry najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz w zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Do zaostrzeń choroby dochodzi zazwyczaj na skutek kontaktu z substancjami alergizującymi, ale także pod wpływem nasilonego stresu czy wysiłku fizycznego.
AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry w Europie: szacuje się, że w krajach wysoko uprzemysłowionych cierpi na nie nawet do 10-12% populacji, a liczba chorych wciąż rośnie. Tylko w Polsce choruje blisko 800 tys. osób, z czego powyżej 80% to dzieci i młodzież.
Proces leczenia jest kosztowny i długotrwały: codzienna pielęgnacja skóry wymaga czasochłonnych zabiegów, regularnego stosowania leków i specjalistycznych środków kosmetycznych. Dodatkowo, widoczne i szpecące zmiany skórne związane z AZS często budzą przestrach i niechęć otoczenia. Dzieci cierpiące na AZS – podobnie jak w przypadku wielu innych chorób – często bywają nadpobudliwe, mają kłopoty z koncentracją i trudności w kontaktach z najbliższym otoczeniem.

W ramach polskiego Tygodnia Atopii przychodnie w 6 miastach Polski – Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Lublinie otworzą drzwi dla małych pacjentów z problemami dermatologicznymi. Rodzice będą mogli skonsultować się lekarzem alergologiem lub dermatologiem, a także otrzymać kompleksowe informacje na temat schorzenia, możliwości uzyskania pomocy psychologicznej i ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny na dziecko cierpiące na AZS.

Kalendarz Otwartych Drzwi AZS:
18.11 – Kraków –
Poradnia Alergologiczno – Dermatologiczna przy Oddziale Dermatologii szpitala im. Stefana Żeromskiego, os. Na Skarpie 67
21.11 – Poznań – Zespół Poradni Specjalistycznych. Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, ul. Nowowiejskiego 56/58
22.11 – Wrocław – Poradnia Alergologiczna NZOZ Ziemo-Vita, ul. Ziemowita 1/9
23.11 – Łódź – Poradnia Dermatologiczna przy szpitalu im. W. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5
24.11 – Lublin – Zakład Alergologii i Immunoterapii Dziecięcego Szpitala Klinicznego, ul. Chodźki 2
25.11 – Warszawa – Poradnia Dermatologiczna dla Dzieci przy Wojewódzkim Szpitalu Dermatologicznym im. Św. Łazarza, ul. Leszno 15.

ag