POLECAMY

Porady ginekologa: 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o seksie po porodzie

Nie wiesz jak sprawić, by współżycie po porodzie znowu stało się przyjemnością? Poznaj 10 porad ginekologa.
Porady ginekologa: 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o seksie po porodzie fot. Fotolia

1. Powrót do seksu zaplanujcie we właściwym momencie

Statystyki są raczej optymistyczne – ok. 80% par wraca do udanego seksu w ciągu 3 miesięcy od porodu. To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest satysfakcjonujące już po 6 tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród niedużego dziecka pozostawia po sobie urazy w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu.

2. Pamiętajcie, że także cesarskie cięcie może powodować dyskomfort

Cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż 6 warstw różnych tkanek. Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne będą dla kobiety niekomfortowe.

3. Nie róbcie nic na siłę

Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie.

4. Stosujcie lubrykanty

Bardzo powszechnym problemem jest suchość pochwy. Młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to obniża poziom estrogenów, które odpowiadają za nawilżenie śluzówek pochwy. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna, a jednocześnie współżycie będzie powodowało bolesne otarcia.

5. W czasie karmienia nie liczcie na libido sprzed ciąży

W trakcie karmienia zmiany hormonalne powodują obniżenie libido. Odpowiada za to prolaktyna. To pewnego rodzaju mechanizm ewolucyjny, który zabezpieczał kobietę przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę.

6. Bądźcie dla siebie wyrozumiali

Ponad 80% kobiet w okresie okołoporodowym odczuwa zaburzenia nastroju, a 10-20% mam ma depresję połogową. Jednym z pierwszych sygnałów są zaburzenia libido. Oczywiście to nie jest jedyny wyznacznik, bo ochotę na seks zmniejszają też hormony. Pamiętajmy jednak, że unikanie zbliżeń, rozdrażnienie, zaburzenia odżywiania, czy brak energii to mogą być objawy depresji.

7. Bądźcie przygotowani na niespodzianki

U kobiety, która karmi piersią, w trakcie orgazmu może wydzielać się więcej mleka. Piersi mogą też być tkliwe lub odrętwiałe. Przez cały okres laktacji pochwa może być luźniejsza niż dawniej.

8. Ćwicz mięśnie Kegla

Trenuj systematycznie, codziennie po 30 powtórzeń rano i wieczorem, przez kilka miesięcy. Takie kontrolowane napinanie mięśni można praktykować już w trakcie połogu.

Dowiedz się więcej:

tekst powstał we współpracy z lek. med. Tomaszem Leonowiczem, ginekologiem położnikiem, seksuologiem, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.
tekst opracowała Joanna Karwat/Twoje Dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)