POLECAMY

5 rad dla mamy singielki

Jesteś mamą singielką? Sprawdź, jak sobie radzić.
5 rad dla mamy singielki fot. Fotolia
Choć obecność ojca jest ważna dla dziecka, mama singielka też może wychować dziecko na wspaniałego człowieka i stworzyć mu szczęśliwy, pełen miłości dom. Jak postępować, by to się udało?

Jak sobie radzić będąc matką singielką?


1. Unikaj nadopiekuńczości

Pamiętaj, syn czy córka musi nauczyć się szukania oparcia w sobie, a nie w innych. Dlatego nie staraj się rekompensować dziecku braku ojca, trzymając malca pod kloszem.
  • Unikaj nadmiernego wyręczania i nie folguj zbytnio dziecięcym wybrykom. Inaczej maluch może wyrosnąć na osobę roszczeniową, niesamodzielną i życiowo niezaradną.
  • Pozwalaj szkrabowi na kontakty z rówieśnikami, wyjazdy na kolonie czy zimowe obozy. Najlepsze bowiem co możesz dziecku dać to rozsądna troska i wsparcie.

2. Dostarczaj męskich wzorców

Szczególnie gdy wychowujesz syna, często zapraszaj do domu dziadka, kuzynów czy wujków, którzy poświęcą malcowi trochę czasu. Kiedy zaś pociecha wejdzie w wiek szkolny, staraj się, by w jej otoczeniu pojawiali się wychowawcy kolonijni, trenerzy czy starsi koledzy z harcerstwa. Chłopiec z powodzeniem może się od nich uczyć tego, czego zwykle uczy ojciec — np., jak być dzielnym czy szarmanckim wobec kobiet.

3. Nie bój się prosić o pomoc

Niejednej mamie singielce ciąży poczucie, że jest zdana wyłącznie na siebie. Nie dopuść do tego. Szukaj wsparcia, np. u rodziny czy nawet dalszych przyjaciół. To żaden wstyd!
  • Zaproponuj sąsiadce, że będziecie na zmianę odbierać swoje dzieci z przedszkola. A może babcia czasem coś wam ugotuje lub brat zrobi większe zakupy?
  • Jeśli trudno jest ci związać koniec z końcem, zorientuj się (np. w szkole dziecka), na jakie ulgi finansowe możesz liczyć. Nie wykluczone, że istnieje np. możliwość dofinansowania wycieczki, obiadów czy "zielonej szkoły".

4. Nie naruszaj granic

Nie traktuj dziecka jak dorosłego partnera, robiąc z niego np. swego powiernika, od którego oczekujesz wsparcia. W trudnych chwilach, gdy masz kłopoty w pracy czy ze zdrowiem, wypłacz się przed przyjaciółką. To lepsze niż szukanie pocieszenia u dziecka, które nigdy nie powinno być obsadzane w roli terapeuty rodzica. Pilnuj również, by pociecha nie stała się twoim nieodłącznym towarzyszem podczas wakacyjnych wyjazdów, spotkań z przyjaciółmi, czy innych wyjść towarzyskich. Młody człowiek ma przecież zupełnie  inne zainteresowania i problemy niż osoba dorosła. Zamykanie się z nim w zbyt ścisłym związku narusza granicę międzypokoleniową i nie służy rozwojowi dziecka.

5. Ładuj swoje akumulatory

Zazwyczaj na okrągło jesteś do dyspozycji pociechy? Nie zapominaj – mama singielka też masz prawo do swoich przyjemności.
  • Poproś czasem siostrę czy mamę, by zajęła się malcem, a sama wybierz się do znajomych lub do kina. Pamiętaj, wygospodarowując czas na odpoczynek, dbasz o swoją kondycję psychiczną, na czym zyskuje także dziecko.
  • Jeśli nie jest to naprawdę konieczne, nie zabiegaj na siłę o dodatkowe źródła dochodów. Pamiętaj, ojciec pociechy powinien dzielić z tobą trud utrzymania waszego syna czy córki. Owszem, wyższe zarobki pozwolą ci może zaspokoić dziecięce zachcianki, ale przez to będziesz coraz bardziej zmęczona. A przecież maluch bardziej potrzebuje ciebie niż kolejnej zabawki.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
republika pi matek polek