wychowanie, dylematy, dziecko

Rodzicielskie dylematy

Dlaczego jedne maluchy są lękliwe, drugie zaś dzielne? Co zależy od genów, a co od wychowania? Na ile możemy korygować charakter dziecka? Przeczytaj!
/ 28.04.2011 13:23
wychowanie, dylematy, dziecko
Bywa, że np. młodsze dziecko jest uległe, a starsze zadziorne. Albo jedno to bałaganiarz, a drugie kocha porządek. Skąd takie znaczące różnice? Liczy się m.in. kolejność narodzin. Pierworodne maluchy są zazwyczaj bardziej przebojowe od rodzeństwa, bo rodzice więcej od nich wymagają. Często też zdarza się, że jedna z pociech jest po prostu bardziej podobna do matki, a druga – do ojca czy nawet dziadka. Niektóre geny najsilniej oddziałują bowiem dopiero w drugim pokoleniu.

Mimo że charakter malca w dużej mierze jest spadkiem po przodkach, od postępowania rodziców zależy bardzo wiele. Możemy bowiem nie tylko rozwijać te cechy, które są w dziecku cenne, ale także w znacznym stopniu łagodzić jego różne niedoskonałości. Jak to robić?

Świeć przykładem i dawaj swobodę
Dzieci nie tylko dziedziczą różne skłonności po rodzicach, ale też biorą z nich przykład – przypominają psycholodzy. To dlatego, kiedy obserwujesz swojego brzdąca, często masz wrażenie, jakbyś widziała lub słyszała męża albo siebie.
Ważne wskazówki
- Córeczka, domagając się czegoś, krzyczy? Być może naśladuje to, z czym styka się na co dzień w domu. Starajcie się trzymać nerwy na wodzy!
- Zawsze pasjonowałaś się historią? Niewykluczone, że podobne zamiłowania będzie mieć też dziecko. Jeśli jednak tak się nie stanie, nie upieraj się, by pociecha koniecznie zapisała się np. do kółka historycznego. Powinna rozwijać własne zainteresowania, a nie starać się sprostać ambicjom mamy.

Korekta temperamentu bywa wskazana
Ponieważ dziecko najwięcej chłonie w pierwszych latach życia, z korygowaniem jego słabostek nie warto zwlekać!
Ważne wskazówki
- Malec jest bardzo nieśmiały, stroni od dzieci? Nie trzymaj przedszkolaka pod kloszem. Przeciwnie, namawiaj, aby wychodził na podwórko, bawił się z kolegami i nawiązywał przyjaźnie. To doda mu wiary w siebie i pomoże przełamywać zahamowania.
- Dziecko na każde "nie" reaguje histerią? Nie bądź zbyt uległą mamą. Zwracaj też uwagę, aby twoje zachwyty nad pociechą zawsze były uzasadnione. Nie wychowasz wtedy zapatrzonego w siebie pyszałka.
- Smyk we wszystkim, co robi, pragnie być doskonały? Ważne, byś do tej wielkiej ambicji dziecka nie dokładała własnych wygórowanych wymagań. Inaczej młody człowiek może nie podołać wyzwaniom i wyrośnie na sfrustrowanego malkontenta.

Nie próbuj robić niczego na siłę
Charakter dziecka wymaga poprawy? Cierpliwości! Zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Czas mija, a twoje wysiłki spełzają na niczym? Spokojnie, tak też bywa. Nie wszystkie cechy temperamentu udaje się bowiem przepracować. Również nie każda z nich wymaga korekty.

O wychowaniu dziecka porozmawiaj też na mamacafe.pl