megaLens

retinopatia cukrzycowa

Coraz więcej osób, także młodych, choruje na cukrzycę. Jest to choroba ogólnoustrojowa, której jednym z objawów są zmiany naczyniowe zachodzące w dnie oka. Nieleczone, z czasem mogą prowadzić do zaburzenia widzenia, a nawet trwałej utraty wzroku. Najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą metodą ich leczenia jest zastosowanie tzw. lasera żółtego w technologii mikropulsacyjnej.
27.08.2019 11:45
megaLens

Szczegóły wyjaśnia dr Izabella Wójcicka-Balińska, okulistka ze Specjalistycznej Lecznicy okulistycznej Mega-lens (www.megalens.com.pl).

Cukrzycowy obrzęk plamki, czyli co się dzieje w oku wskutek cukrzycy?

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest następstwem retinopatii cukrzycowej, w której dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w oku. Jest to proces bardzo złożony, polegający między innymi na uszkodzeniu ściany naczyń i komórek śródbłonka pod wpływem zmian w metabolizmie węglowodanów, co prowadzi do powstawania toksycznych substancji, które następnie niszczą komórki naczyń krwionośnych.

– Uszkodzenie komórek śródbłonka, czyli warstwy, która wyścieła od środka naczynia krwionośne, powoduje powstawanie mikrozakrzepów i niedrożności drobnych naczyń krwionośnych – wyjaśnia dr Izabella Wójcicka-Balińska. – Dochodzi też do uszkodzenia perycytów co prowadzi do " rozdymania" się ścian tych naczyń – w badaniu oka zaczynamy widzieć tzw. mikroaneuryzmaty, czyli mikrotętniaczki w drobnych naczyniach krwionośnych. Na skutek niedrożności i nieszczelności naczyń występuje wyciek płynu do otaczających tkanek. Obserwujemy to jako wybroczyny, a następnie wysięki oraz obrzęk. Powoduje to niedokrwienie tkanki, która zaczyna się bronić przed niedotlenieniem poprzez produkcję substancji wzrostu naczyń krwionośnych, potocznie nazywanych VEGF-ami. Są to bardzo potrzebne nam substancje, które organizm wykorzystuje w procesie gojenia, natomiast w przypadku zmian cukrzycowych i w ogóle zmian niedokrwiennych w oku, na skutek stymulacji ich produkcji dochodzi do wytwarzania naczyń krwionośnych nie tam, gdzie trzeba. Nie powstają one bowiem w warstwach siatkówki, tylko na powierzchni siatkówki, na rusztowaniach łącznotkankowych, które z czasem zaczynają się obkurczać, pociągając za sobą siatkówkę – wtedy dochodzi do trakcyjnego odwarstwienia siatkówki i do nieodwracalnej utraty widzenia. Poza tym powstające naczynia są bardzo kruche, więc obserwujemy wylewy krwi do środka oka.

Sposoby leczenie zmian cukrzycowych w okulistyce

Obecnie stosowane są trzy metody:

1. Fotokoagulacja laserowa siatkówki – obejmuje cały obszar poza miejscem odpowiedzialnym za najlepsze widzenie, a więc plamką; polega na zniszczeniu niedotlenionej tkanki, aby powstrzymać produkcję VDGF-ów. W miejscu lasera powstaje blizna.

2. Terapia mikropulsacyjna za pomocą lasera żółtego Supra Skan 577 nm – to najnowsza metoda leczenia, której zaletą jest brak uszkodzeń w obrębie tkanek. Laser żółty, w przeciwieństwie do lasera zielonego, jest znacznie mniej pochłaniany przez melaninę i praktycznie nie pochłaniany przez ksantofil – barwniki występujące w plamce, dlatego może być bezpiecznie i precyzyjnie stosowany w miejscu odpowiedzialnym za najlepsze widzenie. – Energia lasera dostarczana jest technologią mikropulsacyjną (jest to tzw. laser podprogowy), dzięki czemu nie ogrzewa komórki na tyle, aby ją uszkodzić. Zmienia natomiast metabolizm komórkowy, jak gdyby przestawia go na właściwe tory, co prowadzi do spadku wytwarzania VEGF-ów i zmniejszenia obrzęku w miejscu odpowiedzialnym za najlepsze widzenie – dodaje nasz ekspert. Po wykonaniu zabiegu w prawidłowy sposób nie widać w badaniu żadnych zmian wskazujących na użycie lasera. Nie ma też żadnych ubytków w polu widzenia. Laser doskonale się sprawdza w leczeniu początkowych zmian, jeśli obrzęk jest duży – zwykle jest metodą drugą z wyboru, po zastrzykach wewnątrzgałkowych. Dotychczas plamka żółta była obszarem, którego nie można było laserować. Wprowadzenie na rynek medyczny nowej technologii mikropulsów umożliwiło wykonywanie bezpiecznych zabiegów w tej okolicy.

3. Iniekcje doszklistkowe anty-VEGF – zastrzyki wewnątrzgałkowe umożliwiają uzyskanie poprawy widzenia, natomiast matoda ta obarczona jest większym ryzykiem niż laser żółty, ponieważ w trakcie zastrzyku dochodzi do przerwania ciągłości tkanki.

Czy zabiegi laserowe trzeba powtarzać?

Zarówno fotokoalgulacja laserowa, jak i terapia mikropulsacyjna z użyciem lasera żółtego są metodami powtarzalnymi. – Według obecnych zaleceń towarzystw okulistycznych zarówno polskich, jak i światowych, zabieg z użyciem lasera żółtego można powtarzać w odstępach co 3, a nawet co 2 miesiące. Cukrzyca jest chorobą ogólną, okulistycznie leczymy więc jej objawy, a nie przyczyny. Jeżeli mamy zaawansowane zmiany metaboliczne, wykonując dany zabieg, uzyskujemy efekt na pewien czas – tłumaczy dr Izabella Wójcicka-Balińska.

Dokąd na zabieg?

Zabiegi z użyciem lasera żółtego Supra Skan 577 nm – najnowszego systemu laserowego stosowanego w leczeniu schorzeń okulistycznych – można wykonać w Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens w Warszawie (www.megalens.com.pl).

Specjalizuje się w nich dr Izabella Wójcicka-Balińska, okulista, autorka i współautorka publikacji naukowych oraz wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, przez wiele lat związana z Katedrą i Kliniką II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń siatkówki, zwłaszcza: degeneracji plamki związanej z wiekiem (AMD), zmian w przebiegu cukrzycy, zmian w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki, centralną retinopatią surowiczą (CRS) oraz zmian degeneracyjnych obwodu siatkówki. Przeprowadza badania diagnostyczne (angiografia fluoresceinowa, angiografia OCT, badanie OCT siatkówkowe i jaskrowe) oraz wykonuje laseroterapię siatkówki, w tym zabiegi z użyciem lasera mikropulsacyjnego.