wstydliwy problem, po porodzie, lekarz radzi fot. Panthermedia

Pokonaj wstyd

Są dolegliwości, o których trudno się mówi nawet lekarzowi. Jednak masz dwie możliwości: albo mu powiesz i jest szansa, że przestaniesz mieć problem, albo dalej będziesz się męczyć (i wstydzić). Na większość kłopotów jest przecież rada.
/ 08.09.2011 11:49
wstydliwy problem, po porodzie, lekarz radzi fot. Panthermedia
Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto pokonać wstyd. To wykluczenie choroby, która może zagrozić twojemu zdrowiu. Wcześnie rozpoznana i wyleczona nie musi grozić poważnymi konsekwencjami. Warto pójść do lekarza, gdy...

Bardzo dokuczają ci wzdęcia
Każdy je miewa, zwłaszcza po zjedzeniu czegoś wzdymającego. Ale gdy zdarzają się często, uprzykrzają życie. Najczęściej ich przyczyną jest zbyt pospieszne jedzenie i łykanie powietrza, picie w trakcie posiłku, zbyt częste sięganie po napoje gazowane, ale też... problemy z układem trawiennym. Na początek warto spróbować ograniczyć jedzenie produktów wzdymających – cebuli, warzyw strączkowych, kapusty, kalafiora – i pić ziołowe herbatki, np. z koperkiem, miętą, kminkiem. Tymi ziołami możesz też doprawiać jedzenie. Wypróbuj jakiś lek dostępny bez recepty. Wzdęcia bywają też objawem nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. laktozy (cukru mlecznego zawartego w słodkim mleku). Jeśli zawiodą domowe sposoby i pojawią się inne problemy trawienne  (np. biegunka, zaparcia), warto pójść do specjalisty.
Do kogo się zwrócić: do dietetyka, gastroenterologa

Czujesz ból przy stosunku
Krępujesz się o tym mówić? W tym przypadku przełam się. Gabinet ginekologiczny to najlepsze miejsce na rozmowę o takich sprawach. Chcesz przecież mieć radość z seksu, prawda? Bolesne współżycie może oznaczać wiele chorób, np. grzybicę, chlamydiozę, zapalenie cewki moczowej, drożdżycę. Wszystkie można wyleczyć. Trochę trudniej jest z endometriozą, która polega na tym, że błona śluzowa macicy rozrasta się poza samą macicą. Może powodować m.in. obfite bolesne miesiączki, a także właśnie ból podczas stosunków. Zdarza się najczęściej młodym kobietom, a najgorsze jest to, że choroba utrudnia zajście w ciążę. Są jednak sposoby na jej leczenie. Warunek jest jeden – o kłopotach trzeba powiedzieć lekarzowi.
Do kogo się zwrócić: do ginekologa

Masz krwawienia z odbytu

Najczęściej przyczyną są hemoroidy, czyli żylaki odbytu, zwane też guzkami krwawniczymi. To naczynia, a raczej sploty naczyń, wypełnione krwią, znajdujące się w kanale odbytu. Choroba zaczyna się, gdy dochodzi do ich poszerzenia. Pojawia się wtedy dyskomfort, ból, a nawet krwawienie. Na hemoroidy szczególnie narażone są kobiety w ciąży, ale cierpi na nie nawet jedna czwarta wszystkich dorosłych na świecie. Przyczyny ich powstawania to głównie zaburzenia układu wydalniczego (biegunki i zaparcia) oraz siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Hemoroidy, zależnie od nasilenia, można leczyć bezoperacyjnie lub operacyjnie. W zapobieganiu najważniejsza jest dieta, która nie dopuszcza do zaparć, czyli jest bogata w błonnik, bo dzięki niemu proces trawienia i wydalania przebiega sprawnie. Jest on w owocach i warzywach, zbożach. Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów i dostateczna ilość ruchu.
Do kogo się zwrócić: do proktologa

Często burczy ci w brzuchu
Powodem może być zespół jelita drażliwego. Chociaż trudno ustalić jego przyczynę, uważa się, że powodują go zaburzenia pracy jelit na tle nerwowym. Oprócz burczenia w brzuchu choroba objawia się biegunką lub zaparciami, bólami brzucha, którym czasem towarzyszą wzdęcia. Leczenie nie jest łatwe i zwykle polega na opracowaniu właściwej diety i próbie wyeliminowania stresu. Ważne, by jeść systematycznie, małe porcje, ale często, unikać kawy, czekolady, tłuszczów, produktów wzdymających. Lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka, w którym notuje się wszystkie posiłki i reakcje organizmu na nie. Często u różnych osób problemy powodują odmienne produkty. Takie zapiski ułatwiają skomponowanie odpowiedniej diety.
Do kogo się zwrócić: do gastroenterologa, internisty

Zdarza ci się popuszczać mocz
Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi wiele kobiet. To niekontrolowany wyciek moczu podczas czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, śmiech, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy, ale bywa też objawem infekcji układu moczowego. Powszechnie uważa się, że jest ono normalną konsekwencją urodzenia dziecka siłami natury. To nieprawda, choć problem często dotyka kobiet po porodzie. Większości przypadków nietrzymania moczu o małym lub średnim nasileniu można całkowicie zniwelować za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla). Ale diagnozę powinien postawić lekarz.
Do kogo się zwrócić: do ginekologa, potem urologa    

konsultacja:  prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)