babcia karmi wnuka fot. Fotolia

Opieka babci nad wnukiem - dbanie o relacje

Pomocy kochającej babci w opiece nad malcem nie sposób przecenić. Ważne więc, by twoje relacje z nią były jak najlepsze. Zobacz, jak o nie zadbać!
/ 07.01.2013 13:10
babcia karmi wnuka fot. Fotolia

Sytuacja, w której mama czy teściowa niańczy nasze dziecko, sprzyja niestety konfliktom. Wystarczy, że ty chcesz zrobić coś przy maluchu po swojemu, a druga strona ma na ten temat odmienne zdanie. Jak unikać spięć?

Mów o swoich oczekiwaniach

Mama wytyka ci błędy? Stale coś doradza? Spokojnie wyjaśnij, że wolałabyś, by wciąż nie dyktowała ci, co i jak masz robić. Nie pozwalaj też, by ważne dla ciebie prośby były ignorowane. Babcia przegrzewa wnuka lub go przekarmia? Jeżeli żadne argumenty nie pomagają, przed wyjściem z domu sama przygotuj maluchowi odpowiednie ubranka czy porcje jedzenia. Mama otrzyma wtedy ważny sygnał, że o sprawach dziecka ty decydujesz.

Doceniaj babcine starania

Nie zakładaj z góry, że na wszystkim znasz się najlepiej. Wbrew pozorom niektóre wskazówki mamy lub teściowej mogą być cenne! Unikaj też spierania się o błahostki. Przecież maluch nic nie traci na tym, że babcia np. wyparza smoczki częściej niż ty to robisz, czy nadal prasuje wszystkie ubranka. Nigdy nie zapominaj, że za postępowaniem mamy kryją się na pewno dobre intencje.

Nie przesadzaj z wymaganiami

Rodzicom, nawet gdy są zmęczeni, trudno odmówić pomocy dzieciom. Jeśli więc babcia zajmuje się malcem codziennie, nie proponujcie jej tego także w weekend, gdy chcecie np. wyjść do kina. Niech do smyka przyjdzie np. ciocia. Pomoc babci jest tylko dorywcza? Przestrzegaj ustalonych godzin, w jakich przejmujesz szkraba pod swoje skrzydła. To ułatwi wam współpracę.

Pamiętaj! Rozważ, czy babcia na pewno ma dość sił, by zajmować się malcem.