Obawy związane z macierzyństwem fot. Fotolia

7 najczęstszych obaw związanych z macierzyństwem

Zanim zaczniesz panikować, przeczytaj!
Milena Oszczepalińska / 16.12.2015 06:05
Obawy związane z macierzyństwem fot. Fotolia

Decyzja o chęci posiadania dziecka nie zawsze jest prosta. Wielu przyszłych rodziców ma tak duże obawy, że woli odkładać myśl o tym na przyszłość. Ufają, że w końcu dojrzeją do macierzyństwa. Ostatecznie w końcu albo nie decydują się na dziecko w ogóle, albo dowiadują się o tym, że będą je mieli mimo poczucia braku przygotowania. Czego najbardziej się obawiają?

Obawy związane z macierzyństwem

1. Strach przed zrobieniem dziecku krzywdy

Dziecko jest takie maleńkie, delikatne i nieporadne, dlatego niektórzy boją się, że niechcący zrobią mu krzywdę, np. podczas kąpieli czy ubieraniu. Warto jednak wiedzieć, że wbrew pozorom wcale nie tak łatwo jest uszkodzić niemowlę.

2. Strach przed płaczem dziecka

Na samą myśl o niekończącym się płaczu noworodka wielu osobom aż cierpnie skóra na ciele. Faktycznie na początku rodzice mogą nie rozpoznawać, dlaczego dziecko płacze i mogą się denerwować, ale szybko nauczą się, na co dany płacz wskazuje. Bez obaw!

3. Strach związany z kosztami utrzymania dziecka

Okazuje się, że zwłaszcza ci, co nie mają jeszcze własnych dzieci, najgłośniej mówią o tym, ile kosztuje dziecko i że aby je mieć, należy najpierw dorobić się dość pokaźnej sumy na koncie... Nie należy jednak traktować dziecka jak kolejnej rzeczy, na którą można sobie pozwolić. Poza tym te groźby na temat tak dużych kosztów utrzymania dziecka bywają zwyczajnie przesadzone.

4. Strach przed obowiązkami związanymi z pielęgnacją noworodka

Niektórzy nie chcą mieć dzieci, bo boją się, że zwyczajnie nie dadzą rady, że będą źle pielęgnować noworodka, że będzie ono niedopilnowane, niedokarmione, itd. Czy warto jednak panikować, zanim przekonamy się, jak wygląda rzeczywistość?

5. Strach przed tym, że dziecko urodzi się chore

Owszem, zdarzają się takie przypadki, ale zdecydowana większość dzieci rodzi się zdrowych. Warto zaufać współczesnej medycynie. Dodatkowo powinno się oczywiście zdrowo odżywiać i być aktywnym, aby jak najbardziej zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

6. Strach przed brakiem wolności

Jeśli będziemy skupieni wyłącznie na sobie w sposób egoistyczny, faktycznie dziecko może być pewnym utrudnieniem i ograniczeniem. Wielu rodziców ma jednak zupełnie inne doświadczenia i widzą, że z dziećmi ich życie jest pełne, szczęśliwe. Wszystko zależy od podejścia. Poza tym dzieci szybko rosną i wcale nie jest tak, że ograniczają rodziców na zawsze.

7. Strach przed popsuciem się relacji z partnerem

Dziecko dużo zmienia i zwłaszcza kobiety mają tendencję do przewartościowania wszystkiego i zamiast nadal pielęgnować relację z partnerem, całą miłość i uwagę skupia na dziecku. Jeśli jednak uświadomi sobie takie zagrożenie, powinna dbać o to, by nie dopuścić do odsunięcia męża na bok.

Sprawdźcie też inne porady dotyczące rodziny:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)