Na co chorują seniorzy w Polsce?

Jakie choroby są najczęstsze u seniorów? W jakim tempie starzeje się polskie społeczeństwo? Dowiedz się, jak wygląda stan zdrowia seniorów w Polsce!
/ 24.08.2015 16:10

na co choruje senior

fot. Fotolia

Według The World Factbook tworzonego przez Central Intelligence Agency (CIA) 15.67% polskiej populacji to osoby powyżej 65 roku życia (w tym 2,362,421 mężczyzn i 3,682,069 kobiet), natomiast grono 55-64 latków to aż 14.54% ( 2,645,228 mężczyzn i 2,962,305 kobiet). Z danych jasno wynika, że w naszym społeczeństwie jest duży odsetek osób starszych lub w wieku przedemerytalnym. Co więcej, liczba kobiet zdecydowanie przeważa w statystykach.

Czym jest proces starzenia?

Starzenie to proces, który zaczyna się z dniem urodzin. W pierwszych latach życia człowieka organizm i jego procesy życiowe dążą do osiągnięcia szczytu możliwości w wieku 20-30 lat. Następnie intensywność tego procesu zaczyna sukcesywnie spadać. Czynniki zewnętrzne i styl życia w dużym stopniu determinują szybkość tego procesu.

Przykładowo prawidłowe funkcje serca i układu oddechowego ulegają zaburzeniom w wyniku palenia tytoniu czy po prostu zanieczyszczeń powietrza. Ze względu na wspomniane skutki starzenia się, osoby starsze częściej uskarżają się na różnego rodzaju problemy zdrowotne, co z czasem może prowadzić do utraty samodzielności i zależności od opiekunów.

Zobacz także: 5 sportów idealnych dla seniorów!

Jaki jest stan zdrowia polskich seniorów?

Niemal połowa osób po 75. roku życia posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub odczuwa ograniczenia sprawności w podstawowych czynnościach. Wraz z wiekiem wzrasta częstość występowania różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, czy inne choroby układu krążenia. Co więcej, 7% osób po 75 roku życia cierpi na zwężenie zastawki aortalnej. Wielu pacjentów, że względu na swój przypadek, nie kwalifikuje się do hospitalizacji.

Rozwiązaniem dla takich osób jest zabieg TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej. Dzięki tej metodzie można uniknąć operacji na otwartym sercu. W tym przypadku płatki protezy zastawkowej zawieszone są na specjalnej siatkowatej konstrukcji z metalu (stent samorozprężalny lub rozprężany za pomocą balonu). Zastawkę wprowadza się poprzez system przezskórny i rozpręża w uszkodzonej zastawce bez jej usuwania.

Seniorzy to grupa, która będzie odgrywać coraz ważniejsze role w naszym społeczeństwie. Emerytura przestaje być kojarzona z końcem życie, wręcz przeciwnie jest to nowy początek i wiele możliwości. Według Pew Research Centre w 2013 roku 59% osób po 65 roku życia, żyjących w krajach rozwiniętych korzystało z Internetu. Dla porównania 13 lat wcześniej było to jedynie 14%. Dodatkowo z każdym rokiem przybywa wolnych słuchaczy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a kluby fitness poszerzają swoją ofertę o zajęcia dedykowane emerytom. Powstają amatorskie teatry czy koła zainteresowań.

Zobacz także: Jak starzeć się szczęśliwie?

W jakim tempie starzeje się polskie społeczeństwo?

Za 23 lata liczba osób po 80. roku życia zwiększy się o 125%, czyli co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat, a co czternasty – 80 lat. Wciąż rosnąca liczba osób w wieku po produktywnym, jasno pokazuje, że mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. W obliczu niżu demograficznego powinniśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, jako znaczącą część społeczeństwa.

Już teraz należy zacząć wspierać wszelkie inicjatywy aktywizujące seniorów, ponieważ w przyszłości każdy z nas będzie należał do tej grupy.

Źródło: Materiały prasowe kampanii “Stawka to życie. Zastawka to życie”

Zobacz także: Dieta na dobrą pamięć

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/31.08.2015 15:06
na procesy starzenia najlepsze są antyoksydanty ponieważ hamują ten proces i chronia komórki przed wolnymi rodnikami, które jeżeli są w nadmiarze i nie są kontrolowane mogą prowadzić do chorób, szczególnie tych uważanych jako choroby cywilizacyjne. ja polecam najsilniejszy antyoksydant taksyfolinę, moja mama i babcia też ją stosują