POLECAMY

Kup dziecku zwierzaka

Obecność zwierzaka w domu naprawdę dużo daje. Może zatem warto się skusić i przystać na prośby dziecka? Podpowiadamy, jakie zwierzątko najlepiej wybrać.
Kup dziecku zwierzaka
Psa albo kota. Rybkę albo papugę. Na pewno nie raz, nie dwa usłyszysz taką prośbę od swojego przedszkolaka. Może to wcale nie jest zły pomysł? Malec nie tylko zyskuje towarzysza zabaw, ale także uczy się wrażliwości i szacunku dla zwierząt, systematyczności i  odpowiedzialności za inną istotę. No i ma przyjaciela, który poprawia humor, nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Decyzji jednak nie wolno podejmować pochopnie, bo wiele niechcianych zwierząt mogłoby mieć na imię „Kaprys”.

Zatem na jakie zwierzątko się zdecydować?

Gryzoń 
Królik, szynszyla, szczurek, myszka czy chomik to kontaktowe i miłe zwierzęta. Są delikatne – nie można ich za mocno przytulać. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego gdy stęskniony przedszkolak wraca do domu, powinien najpierw obudzić pupila, a dopiero potem go głaskać – wyrwany ze snu zwierzak może capnąć ząbkami. Nie są kłopotliwe ani nadmiernie wymagające,ale trzeba im regularnie czyścić klatkę. Jeśli pozwala się im spacerować po mieszkaniu, należy uważać na kable elektryczne. Królikom trzeba przycinać pazurki i  przerastające zęby.

Pies 
Łatwo z nim nawiązać kontakt, szybko się uczy, wita domowników jak najwierniejszy fan gwiazdę estrady. Kocha swoje „stado” jak żadne inne zwierzę. Jest absorbujący (trzeba chodzić z nim na spacery, pielęgnować sierść, uczyć posłuszeństwa itd.). Jako szczeniak gryzie wszystko, co mu wpadnie w zęby (włącznie z ukochanym misiem dziecka i twoimi szpilkami), a niezależnie od wieku brudzi – jego sierść można znaleźć dosłownie wszędzie. Źle znosi samotność, dlatego nie może siedzieć całymi dniami sam w domu. Dowiedz się jaka będzie najlepsza rasa psa dla dziecka!


Kot 
Choć nie jest tak wylewny  jak  pies, również  potrzebuje uwagi (głaskania, zabawy). Dużo radości daje jego obserwowanie. Niestety, może zniszczyć pazurkami tapicerkę i meble, wchodzić na kuchenny blat i półki (warto spróbować go tego oduczyć). Jest czysty, ale może roznosić żwirek z kuwety.


Rybki
Mało kontaktowe, ale ich obserwowanie jest bardzo relaksujące. Są mało kłopotliwe, choć oczywiście i o nie trzeba dbać: zmieniać wodę,czyścić akwarium, dbać o roślinki, itd.


Ptaszek 
Papużki, kanarki itd. można podglądać godzinami, bo w klatce zawsze dzieje się coś ciekawego. Można też nauczyć je, by siadały na ramieniu albo dłoni. Wstają o świcie i hałasują, a więc lepiej nie kupować ich małym śpiochom. Są bałaganiarzami i trzeba codziennie czyścić im klatkę.


Żółw 
Choć nie łasi się i trudno go głaskać, da się nawiązać z nim kontakt, np. wysuwa na przywitanie głowę ze skorupy. Może sporo urosnąć. Warto wiedzieć, że potrafi całkiem szybko chodzić, a nawet zwiać!


Przeczytaj, zanim powiesz „TAK”
Nie kupuj zwierzaka pod wpływem impulsu. Najpierw:

1. Zbierz informacje na temat zwierzaka (w internecie, u weterynarza). Będziesz wiedziała, jako niego dbać i ile kosztuje jego utrzymanie. W wypadku psów  sprawdź, czy dana rasa odpowiada twojej rodzinie temperamentem (bo mały pies nie oznacza mniej kłopotów).

2. Poszukaj dobrego sklepu albo sprawdzonego hodowcy. W ten sposób zwiększysz szansę (bo gwarancji nie ma nigdy) na to, że zwierzę będzie zdrowe.

3. Przygotuj mieszkanie... Zastanów się, gdzie ustawisz klatkę czy akwarium, gdzie położysz kocie lub psie legowisko, tak by nikt nie niepokoił zwierzaka.

4. ...I dziecko. Malec musi rozumieć, że zwierzę to nie zabawka. Trzeba traktować je z szacunkiem i dbać o nie stale, a nie tylko od czasu do czasu.

Które zwierzę najbardziej pasuje do twojej rodziny? Porozmawiaj o tym na mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)