POLECAMY

Książka - Mój rok. Wiosna

Rzecz o inności i o tym, jakie niesie ona konsekwencje.
Książka - Mój rok. Wiosna
A to wszystko za sprawą głównej bohaterki, a zarazem narratorki – Capucine, ośmiolatki z zespołem Downa. Proszę mi uwierzyć, zmiana perspektywy w tym komiksie jest sprawą kluczową, bo to oczami upośledzonego dziecka poznajemy rzeczywistość. I okazuje się, że różnice wobec „normalnych” są niewielkie, a podobieństw szereg, przede wszystkim tych emocjonalnych. Capucine rozumie wiele, ma świadomość swojej niezwykłości i jest to dla niej źródłem autentycznego cierpienia. Chciałaby być podobna do reszty dzieci, nie przysparzać kłopotów, szczególnie rodzicom, a najbardziej tacie, który stawia jej zbyt wysokie wymagania.

Mądra i piękna książka. Moje dzieci – czteroletnia Hania i dziesięcioletni Tadek – długo po jej lekturze pozostawały pod wrażeniem, zadawały szereg pytań o tę sympatyczną dziewczynkę, która wywołuje pozytywne wrażenia.

„Mój rok” ćwiczy w czymś tak istotnym jak tolerancja, uczy akceptacji tego, co nie jest regułą, a przede wszystkim pokazuje, że tak wiele można otrzymać właśnie od tych innych.

„Mój rok. Wiosna”, Jiro Taniguchi. Wydawnictwo Hanami. Cena: 39 zł.
Polecamy od 5. roku życia.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)