POLECAMY

Koniec rocznych urlopów macierzyńskich? Dlaczego? Nie wszystkie mamy będą zadowolone...

Wszystko przez dyrektywę unijną. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Koniec rocznych urlopów macierzyńskich? Dlaczego? Nie wszystkie mamy będą zadowolone... fot. Fotolia

Co się zmieni dla rodziców i kiedy zmiany mogą wejść w życie?

9 miesięcy zamiast roku macierzyńskiego

Już wkrótce urlop macierzyński zamiast roku będzie trwał 9 miesięcy? Tak zakłada nowa unijna dyrektywa, do której będziemy musieli się zastosować w ciągu 2 lat. Nowością jest także to, że według projektu 4 miesiące urlopu będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka – w innym przypadku urlop przepadnie. Cel? Wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy i zwiększanie ich aktywności na tym polu.

Przypomnijmy, że obecnie kobiety mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego, który wraz z macierzyńskim jest pełnopłatny i może trwać rok.

Nowa unijna dyrektywa przewiduje wprowadzenie urlopu opiekuńczego – każdy pracownik będzie mógł 5 dni w roku wykorzystać na opiekę nad chorym członkiem rodziny: małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem. Otrzyma wówczas wynagrodzenie w wysokości przynajmniej zasiłku chorobowego. Każdy pracownik ma mieć też prawo do 4 miesięcy płatnej opieki do ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia. Prawo do urlopu rodzicielskiego ma też mieć ojciec dziecka, nawet wtedy, gdy nie przysługuje ono matce dziecka (czyli jeśli w momencie porodu nie była zatrudniona).

W efekcie matkom nie będzie już przysługiwała roczna płatna opieka nad dzieckiem po porodzie, ale rodzice zyskają dodatkową ochronę przed zwolnieniem. Co więcej, będą mogli złożyć do pracodawcy wniosek o objęcie ich elastyczną organizacją pracy.

Zaszłaś w ciążę po 25. roku życia? Będziesz żyć dłużej!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Na pewno wpadł na ten pomysł jakiś pan który nie urodził nie karmił piersią i nie wychowywał dziecka 😋 Cóż za filozof ..😝
/rok temu
Od kiedy mamy rok pełnopłatnego urlopu? 6 miecha 100% albo rok 80% jeśli jest inaczej znaczy że ZUS właśnie robi żonę w bambuko ale to raczej autorka artykułu coś kręci.
/rok temu
Co za brednie. Przeciez pracodawca placi pensje tylko przez pierwszy miesiac, tak samo zus wiec jakie blokowanie.etatow? Na.ten czas mozna normalnie zatrudnic kogos innego i wiele firm tak robi, na zastepstwo. A jesli twoj pracodawca.nie ch e zatrudnic to jest dziadem.
POKAŻ KOMENTARZE (2)