Koniec rocznych urlopów macierzyńskich – nowe przepisy

matka i dziecko fot. Fotolia
Wszystko przez dyrektywę unijną. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Marta Słupska / 12.05.2017 11:13
matka i dziecko fot. Fotolia

Co się zmieni dla rodziców i kiedy zmiany mogą wejść w życie?

9 miesięcy zamiast roku macierzyńskiego

Już wkrótce urlop macierzyński zamiast roku będzie trwał 9 miesięcy? Tak zakłada nowa unijna dyrektywa, do której będziemy musieli się zastosować w ciągu 2 lat. Nowością jest także to, że według projektu 4 miesiące urlopu będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka – w innym przypadku urlop przepadnie. Cel? Wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy i zwiększanie ich aktywności na tym polu.

Przypomnijmy, że obecnie kobiety mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego, który wraz z macierzyńskim jest pełnopłatny i może trwać rok.

Nowa unijna dyrektywa przewiduje wprowadzenie urlopu opiekuńczego – każdy pracownik będzie mógł 5 dni w roku wykorzystać na opiekę nad chorym członkiem rodziny: małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem. Otrzyma wówczas wynagrodzenie w wysokości przynajmniej zasiłku chorobowego. Każdy pracownik ma mieć też prawo do 4 miesięcy płatnej opieki do ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia. Prawo do urlopu rodzicielskiego ma też mieć ojciec dziecka, nawet wtedy, gdy nie przysługuje ono matce dziecka (czyli jeśli w momencie porodu nie była zatrudniona).

W efekcie matkom nie będzie już przysługiwała roczna płatna opieka nad dzieckiem po porodzie, ale rodzice zyskają dodatkową ochronę przed zwolnieniem. Co więcej, będą mogli złożyć do pracodawcy wniosek o objęcie ich elastyczną organizacją pracy.

Zaszłaś w ciążę po 25. roku życia? Będziesz żyć dłużej!

Redakcja poleca

REKLAMA