POLECAMY

Kariera czy dziecko? Już nie musisz wybierać!

Kończysz studia i szukasz pracy, czy zaczynasz łykać tabletki z kwasem foliowym i myślisz o ciąży?
Kariera czy dziecko? Już nie musisz wybierać! fot. Fotolia

Jeśli opieka nad dzieckiem to twój plan na najbliższe kilka lat, jesteś jednym z nielicznych wyjątków – większość twoich rówieśnic koncentruje się teraz na zdobywaniu doświadczenia zawodowego, a macierzyństwo odkłada na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Kariera – teraz, dziecko – później

Dawniej obowiązek zapewnienia bytu rodzinie spoczywał na mężczyznach, a aktywność zawodową podejmowały głównie kobiety, które potrzebowały stałego dochodu, na przykład z racji niekorzystnej sytuacji finansowej lub braku partnera.

Możliwość rozwoju osobistego dzięki pracy była wówczas mało znanym tematem, a rola kobiety sprowadzała się w dużej mierze do roli żony i matki.

Obecnie dobrze płatna i satysfakcjonująca praca to cel, jaki stawia sobie niemal każda kobieta. Stabilizacja finansowa pozwala bowiem na spokojne i wygodne życie, a po urodzeniu dziecka ułatwia zapewnienie mu jak najlepszych warunków do rozwoju.

Także podejście do kwestii macierzyństwa uległo istotnej zmianie. Polki coraz później zakładają rodzinę – o ile w latach 90. średnia wieku kobiet, które rodziły pierwsze dziecko wynosiła 23 lata, to obecnie jest to 27 lat. Podobną tendencję obserwuje się w innych krajach, na przykład w USA średnia wieku rodzących po raz pierwszy wynosi 25 lat (w 1970 roku było to 21 lat), a w Wielkiej Brytanii (aż) 30 lat.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego tak wiele dwudziestokilkulatek planuje zajść w ciążę dopiero po osiągnięciu określonej pozycji zawodowej – z chwilą ukończenia studiów przychodzi doskonały czas na zdobywanie praktycznego doświadczenia i nierzadko mozolne wspinanie się po szczeblach kariery. Zajście w ciążę w tym okresie wiąże się z wypadnięciem z „obiegu” na dobre kilkanaście miesięcy, a na to pozwolić mogą sobie tylko nieliczne kobiety.

Przeszkody na drodze do wczesnego macierzyństwa

Powody, dla których wiele młodych kobiet odwleka moment zajścia w ciążę, bywają prozaiczne. Jest to na przykład brak odpowiedniego partnera oraz niestabilna sytuacja finansowa. Dziecko można wprawdzie wychować samodzielnie i w skromniejszych warunkach, ale chłodna kalkulacja przemawia na niekorzyść takiego wyboru.

Rodzić czy czekać?

Właściwy moment na zajście w ciążę to w dużym stopniu kwestia indywidualna – często zdarza się, że mimo dobrej pozycji zawodowej, komfortu finansowego i udanego związku, kobieta odkłada temat macierzyństwa na później, ponieważ nie czuje się gotowa na posiadanie dziecka. Dojrzałość emocjonalna matki ma ogromne znaczenie w procesie wychowania, ale czy warto czekać w nieskończoność na odpowiedni czas na założenie rodziny?

Nie zapominajmy, że z wiekiem kobieta staje się mniej płodna, a szanse na zajście w ciążę wyraźnie maleją. W rezultacie, po 40. roku życia może okazać się, że na urodzenie dziecka jest już za późno. Czy diagnoza niepłodności oznacza koniec marzeń o byciu mamą? Niezupełnie. Współczesna medycyna przychodzi na szczęście z konkretną pomocą w postaci opcji zamrożenia własnych komórek jajowych przed ukończeniem 35 lat. Odpowiednio przechowywane komórki jajowe można wykorzystać do zapłodnienia in vitro nawet po upływie kilkunastu lat – rozwiązanie to jest popularne w USA i w krajach zachodniej Europy.

Komórki jajowe można także „zaadoptować” od zdrowych i młodych dawczyń. W Polsce do programu adopcji komórek jajowych można przystąpić w klinikach leczenia niepłodności InviMed.

Procedura ta stwarza możliwość urodzenia zdrowego dziecka w późnym wieku kobietom, które wcześniej nie wiedziały o opcji mrożenia własnych komórek jajowych lub nie kwalifikowały się do niej, na przykład z powodu obciążeń genetycznych, przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników lub utraty płodności po leczeniu onkologicznym.

Czy jesteś gotowa na bycie mamą? Czy też wolisz doświadczyć kilku (stosunkowo) beztroskich lat jako aktywna zawodowo dwudziesto- i trzydziestokilkulatka, zanim zdecydujesz się na założenie rodziny? Wybór należy do ciebie, pamiętaj jednak, że odkładanie ciąży na później nie musi oznaczać problemów z niepłodnością lub braku szansy na urodzenie dziecka – dzięki zdobyczom medycyny możesz zostać matką także po 40. roku życia.
materiały partnera
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
W którym dokładnie invimedzie byłaś?
/rok temu
grymałka a w którym invimedzie sie leczyłaś u jakiego lekarza?
/rok temu
W którym dokładnie invimedzie byłaś?
POKAŻ KOMENTARZE (8)