POLECAMY

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Twój smyk całe dnie spędza przy komputerze? Sprawdź, jak przekonać go, by, np. wyszedł pograć w piłkę.
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? fot. Fotolia

Dzieci są świetnymi obserwatorami. Nieustannie skanują zachowanie dorosłych, a później je naśladują. Na nic więc mądre pogadanki, że siedzenie przed komputerem jest niezdrowe, jeśli ty też tak postępujesz. Jeżeli zależy ci, aby twoje dziecko spędzało aktywnie czas, musisz być dla niego przykładem. Pamiętaj! Zwyczaje, jakie panują w twojej rodzinie, są podstawowym wzorcem dla dzieci, które go powielają w swoim dorosłym życiu. Jak zatem zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Bądźcie aktywnymi rodzicami

Dobierz formę i częstotliwość ćwiczeń do możliwości dziecka, jak i pozostałych członków rodziny. Rozwiązań może być wiele, np. raz w tygodniu pójdziecie razem na basen, a raz oddzielnie – rodzice do siłowni, a dziecko np. na zajęcia karate. Na weekend dobrą propozycją będzie całodniowa wycieczka rowerowa lub piesza. I to bez względu na pogodę, no chyba że leje deszcz. Wakacje i ferie również najlepiej spędzać w ruchu. Zyskacie na tym wszyscy!

Nic na siłę

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? Proponuj dziecku aktywność zgodną z jego zainteresowaniami. Zajęcia ruchowe mają mu bowiem sprawiać przyjemność. Jednym z częstych błędów rodziców jest narzucanie mu takiego takiego rodzaju sportu, które my lubimy (np. granie w koszykówkę) lub zabrakło nam zdolności, aby go uprawiać (np. jazda na snowboardzie). A to tylko zniechęca.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w czasopiśmie "Przyjaciółka"

Chcesz wiedzie więcej? Przeczytaj:

8 rad, jak wychować dziecko na życzliwego człowieka
Tych błędów w wychowaniu dziecka nie popełniaj!
10 magicznych sztuczek na wychowanie malucha

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)