POLECAMY

Jak stać się dobrą babcią i dobrym dziadkiem?

Bycie babcią, czy dziadkiem także wymaga pewnego przygotowania i wiedzy. Miłość do wnuka to jedno, ale rozpieszczanie i przeszkadzanie rodzicom w wychowaniu to drugie. Jak zatem być dobrą babcią i dobrym dziadkiem w oczach i dziecka i rodziców?
Jak stać się dobrą babcią i dobrym dziadkiem?

Życie się zmienia, musisz zdawać sobie sprawę, że prędzej czy później zostaniesz... babcią lub dziadkiem! Co robić, gdy zmiany przychodzą zbyt gwałtownie?

Jedną z takich zmian jest pojawienie się w rodzinie dziecka - wnuka. Z rolą taty i mamy udało wam się oswoić, zaczęliście nawet cieszyć się samodzielnością dorosłych dzieci, a tu w pełni sił i zaangażowania w pracę - zostaliście dziadkami.

Jak znaleźć dla siebie miejsce

Po pierwsze musicie zauważyć, że wasz syn czy córka stali się rodzicami, a wy babcią i dziadkiem. Taka zmiana wymusza zmianę wzajemnych relacji. Przede wszystkim musicie zrozumieć, że między służeniem radą a narzucaniem swojego zdania w kwestii wychowania dziecka jest cienka granica. Wasza pouczająca postawa może zniechęcić wasze dzieci do pytania Was o radę.

Poza tym wystrzegajcie się krytykowania rodziców przy dziecku, nie starajcie się zająć miejsca rodziców w życiu dziecka, nie lekceważcie zaleceń rodziców.

Wspólne zasady

Wychowanie dziecka dwadzieścia lat temu i w chwili obecnej uległo pewnej zmianie, bo i tempo życia się zmieniło, rola pracy jest inna i inaczej postrzegane jest samo dziecko. Dlatego rady dziadków w tej kwestii będą z pewnością cenne, jednak nie możecie narzucać swojej woli rodzicom dziecka. Nie burzcie swoim postępowaniem zasad ustalonych rzez rodziców dziecka.

Dziadkowie często pozwalają dzieciom na to, co w domu rodzinnym jest zakazane. Może i chwilowo zyskują w ten sposób większa sympatię wnuków, ale tak na prawdę to zdążają na wojenną ścieżkę z własnymi dziećmi.

Dlatego, gdy wiesz, że Twoja córka pozwoliła dzieciom zjeść po jednym cukierku, to trzymaj się tych ustaleń.

Jeśli dzieci o ósmej wieczorem mają być w łóżkach i spać to gdy Was odwiedzają w czasie weekendu stosuj cie się do tej zasady.

Pamiętajcie - większość czasu dziecko spędza w domu rodziców, w którym panują określone reguły pozwalające sprawnie funkcjonować całej rodzinie - szczególnie w odniesieniu do małych dzieci - odstępstwo od tych reguł może zachwiać życiem rodzinnym na kilka dni.

Polecamy: Nadopiekuńcza babcia

Babcia i dziadek potrzebni od zaraz

Nawet jeśli bycie babcią czy dziadkiem będzie wymagało czasem zaciśnięcia zębów i powstrzymania się od wyrażenia krytyki - to puśćcie te chwile w niepamięć, by ich miejsce zajęły wspomnienia niezapomnianych chwil spędzonych z wnukami, dla których jesteście skarbnicą wiedzy o przeszłości, tradycji, symbolem spokoju, wytchnienia, relaksu.

Czytaj także: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
A jakiej sfery dotyczy ta krytyka?
/6 lat temu
Proszę o radę...jaką książkę(poradnik)dla "dobrze radzących babć" Pani poleca-chciałabym zasugerować właśnie w delikatny sposób mamie, czego nie toleruję w jej krytyce mojej osoby przy moim dziecku.Z góry dziękuję za radę.Poradnik babci i dziadka znam-niestety nie ma tam takiej tematyki-bardziej opiera się on na radach jak zajmować się dziecikiem:)