POLECAMY

Jak przygotować psa na narodziny dziecka

Każdy pupil ma swoje miejsce w rodzinie, a pojawienie się dziecka zaburza dobrze znany mu porządek. Zobacz, jak przygotować psa na narodziny malucha.
Jak przygotować psa na narodziny dziecka fot. Panthermedia

Gdy w domu pojawia się dziecko, dla psa wszystko się zmienia. Przyzwyczajony do codziennych spacerów, porcji pieszczot, możliwości swobodnego przemieszczania się po całym domu, nagle styka się z nową rzeczywistością. A wszystko przez obco pachnące zawiniątko...

Od czego zacząć?

Pies nie powinien kojarzyć, że pojawienie się dziecka to powód pogorszenia się jego sytuacji. Czas ciąży poświęć więc na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzasz mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko). Jeśli pies ma nie mieć wstępu do dziecinnego pokoju, już teraz nie pozwalaj mu tam wchodzić. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie pupila nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować.

W jaki sposób oswajać psa z dzieckiem?

Zanim maluch pojawi się w domu, pies powinien obwąchać fragment jego garderoby przyniesiony ze szpitala, to pozwoli oswoić się z zapachem nowego domownika. W czasie, gdy pies wącha pieluszkę lub dziecięce ubranko, zwracaj się do niego czule, podrap za uchem, by zapach zaczął dobrze się kojarzyć. Nie zostawiaj psu niemowlęcego ubranka, które mógłby w zabawie zniszczyć. Zapach dziecka nie może kojarzyć się z fajnym szarpaniem, rozrywaniem czy gryzieniem. Ta rzecz należy do ciebie i pies ma ją szanować. Podczas pierwszego kontaktu z dzieckiem powinien panować spokój. Nie przepędzaj psa, który będzie chciał się z tobą przywitać, przywołaj go i ostrożnie przedstaw mu maleństwo. Oddawanie psa na jakiś czas np. do babci i przyprowadzenie do domu, gdy już pojawi się w nim dziecko nie jest dobrym pomysłem.

Jak nie dopuścić do rywalizacji?

Pies nie powinien czuć się ważniejszy od dziecka lub być o nie zazdrosny. Zwierzę szybko zauważa, że noworodka, jak szczeniaczka, łatwo sobie podporządkować. Choćby zachowywał się przy dziecku jak najbardziej poprawnie, nie zostawiaj go z nim sam na sam nawet na chwilę – to może być zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka! Nie dopuść do sytuacji, w której pies poczuje się odsunięty i zacznie konkurować z dzieckiem o twoje względy. Miej dla niego czas na pieszczoty i zabawę – tak ją aranżuj, aby kojarzyła się psu z obecnością dziecka.

Co pomoże w tworzeniu więzi?

Nie trzymaj psa przesadnie z dala od dziecka – powinien poznać maleństwo i czynności z nim związane. Pozwól mu patrzeć, jak karmisz i przewijasz, polizać od czasu do czasu malucha po nóżce, czy rączce (nigdy po buzi), a także wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko, zawsze nad wszystkim czuwając. Nagradzaj psa w obecności dziecka. Zajmując się maluszkiem, rozmawiaj i z nim, i z psem, ale jeśli pies nie ma ochoty na wasze towarzystwo, nie zmuszaj go do tego. Jeśli opanowałaś już sztukę prowadzenia wózka i psa jednocześnie, możesz zabierać pupila na spacery (warto wcześniej przyzwyczaić psa do chodzenia przy pustym wózku). Wspólnie spędzony czas służy podtrzymaniu więzi między tobą a zwierzakiem.

Czy psu można zaufać?

Po kilku dniach czy tygodniach pies zwykle traci zainteresowanie nowym członkiem rodziny i zaczyna się zachowywać jak dawniej. Jeśli tak się nie dzieje lub zwierzę staje się agresywne, szukaj pomocy u specjalisty! Nie obdarzaj nigdy psa nadmiernym zaufaniem. Nawet jeśli wcześniej nie zachowywał się agresywnie, nie znaczy, że nie jest do tego zdolny. Nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies ma w pysku zęby i w przypływie emocji może ich użyć. Psy mają również instynkt łowczy – wyzwala go m.in. ruch, płacz i pisk.

Czy obecność psa w domu jest higieniczna?

Jeśli zwierzę jest zdrowe i zadbane, kontakt z nim niczym nie grozi. Sterylne otoczenie wbrew pozorom bardziej dziecku szkodzi, niż pomaga. Panuje pogląd, że obecność psa w domu w czasie ciąży i po porodzie może nawet pomóc w ochronie noworodka przed uczuleniem na sierść. Pies powinien być regularnie odrobaczany, od czasu do czasu kąpany. Raz w tygodniu należy wyprać psie posłanie, a codziennie je wytrzepać. Po każdej zabawie ze zwierzęciem dobrze jest umyć ręce.

Prawdziwy przyjaciel

Kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka. Wspomaga rozwój emocjonalny i społeczny, uczy respektu, szacunku, odpowiedzialności
i wrażliwości wobec zwierząt i ludzi. Obniża także poziom stresu. Zabawy z psem zachęcają do ruchu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)