POLECAMY

Jak haloterapia pomaga seniorom?

Osoby w starszym wieku często miewają problemy z układem oddechowym – ratunkiem dla nich często okazuje się haloterapia. Czym jest i jak pomaga seniorom?

haloterapia

fot. Fotolia

Do 2025 r. ponad 20% Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej, przy czym gwałtownie wzrośnie liczba osób powyżej 80. roku życia. W 2013 roku w Polsce odsetek osób powyżej 65. roku życia w stosunku do populacji ogólnej wynosiło prawie 15%. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia najczęstszą przyczyną zgonów ludzi starszych są choroby układu oddechowego. Jak haloterapia może pomóc osobom starszym w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych?

Dlaczego seniorzy mają problemy z układem oddechowym?

Starszy wiek wiąże się z występowaniem wielu różnych schorzeń. Jest to czas, gdy organizm wymaga od nas szczególnej troski i zainteresowania. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny życia, stosowanie się do zaleceń profilaktyki odgrywa wówczas ogromną rolę. Organizm nie jest już tak sprawny, jak w wieku młodym, jednak przy odpowiednim wsparciu można długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Obecnie stwierdza się wzrost liczby osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, zwłaszcza w wieku podeszłym. Drogi oddechowe są układem najbardziej narażonym na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Przyczyną zwiększonej liczby zachorowań w wieku starszym jest przede wszystkim starzenie się układu oddechowego, a co za tym idzie osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych.

Haloterapia ratunkiem na problemy seniorów

Haloterapia w formie inhalacji suchym aerozolem solnym stymuluje i wzmacnia naturalne mechanizmy obronne, dzięki czemu doskonale odpowiada na potrzeby osób starszych.

Jak wynika z badań klinicznych, skuteczność suchego aerozolu solnego w leczeniu chorób dróg oddechowych takich jak alergia, astma, zapalenie oskrzeli i wiele innych przekracza 80%. Haloterapia stosowana jest także jako profilaktyka, gdyż wykazano, że suchy aerozol solny sprzyja odbudowaniu naturalnych mechanizmów obronnych dróg oddechowych, m. in. stymuluje ruch rzęsek, wzmacnia naturalne mechanizmy odpornościowe itp. Jest to szczególnie istotne w grupie osób starszych, u których ze względu na wiek naturalne mechanizmy funkcjonują słabiej, przez co potrzebują dodatkowego wzmocnienia.

Zobacz też: Jak ćwiczyć w trakcie haloterapii?

Gdzie skorzystać z haloterapii?

Do niedawna skorzystanie z prawdziwej haloterapii możliwe było jedynie w nieczynnych kopalniach soli. Na szczęście najnowsze zdobycze techniki pozwoliły na skonstruowanie halogeneratora (urządzenia wytwarzającego aerozol solny) możliwego do zainstalowania w obiektach naziemnych.

Nowoczesna haloterapia stosowana jest nie tylko w sanatoriach, ale również w innych obiektach użyteczności publicznej, jak obiekty odnowy biologicznej, przychodnie zdrowia, obiekty spa, domy kultury i wiele innych.

Współczesna wizja osoby starszej znacznie odbiega od tej popularnej jeszcze kilka lat temu. Dzisiejszy senior to osoba aktywna, dbająca o swoje zdrowie, korzystająca z życia, udzielająca się towarzysko. Rynek wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego społeczeństwa. Coraz bardziej popularne zajęcia dla seniorów oferowane są przez różnorodne obiekty takie jak szkoły tańca, obiekty sportowe, sale fitness itp. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się tzw. „kluby seniora”, organizujące wiele ciekawych zajęć, wyjazdów integracyjnych itp.

Szerokie możliwości zastosowania haloterapii oraz jej wysoka skuteczność idealnie wpasowują się w dzisiejsze potrzeby seniorów. Oferta obiektu wzbogacona o nową usługę poprawiającą zdrowie z pewnością znajdzie wielu zwolenników wśród tej grupy wiekowej. Usługa łącząca hobby z dbałością o zdrowie np. w postaci nauki tańca czy jogi połączonej z haloterapią będzie ciekawą alternatywą dla grup seniorów poszukujących nowej, ciekawej oferty wspólnego spędzenia wolnego czasu.

Zobacz też: Mama i babcia - jak ułożyć wzajemne relacje?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)