Gdzie jechać z dzieckiem - 5 propozycji na wakacje fot. Fotolia

Gdzie jechać z dzieckiem - 5 propozycji na wakacje

To ostatni moment! Sprawdź, jakie miejsce idealnie sprawdzi się podczas urlopu. Oto najlepsze propozycje kierunków dla rodziny!
Agata Bernaciak / 10.06.2014 06:04
Gdzie jechać z dzieckiem - 5 propozycji na wakacje fot. Fotolia

Urlop powinniście spędzić w takim miejscu, w którym naprawdę odpoczniecie. Dlatego na początek zastanówcie się, czego najbardziej wam brakuje - słonecznej pogody, pięknych gór, czy może świętego spokoju? Zobaczcie nasze propozycje i zdecydujcie, gdzie jechać z dzieckiem!

Propozycja nr 1: wyjazd nad morze

Nadmorski klimat jest korzystny dla dzieci chorujących na infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergików. Morskie powietrze nasycone jest bromem, wapniem, magnezem i jodem. Pierwiastki te są niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy, sprzyjają hartowaniu organizmu i polepszają apetyt.

Dla kogo? Dla rodziców, którzy chcą odpocząć i zahartować swoje dzieci.
O tym pamiętaj! Jeśli wybierzesz popularny kurort licz się z tym, że plaża będzie bardzo zatłoczona. Nie nastawiaj się też na całodzienne plażowanie, bo maluszki są szczególnie narażone na udar słoneczny.

Propozycja nr 2: kierunek jezioro

Woda w jeziorze jest cieplejsza niż w morzu, więc maluch może się w niej dłużej pluskać. Spacery po lasach są dobre dla dzieci, które często chorują na zapalenia oskrzeli lub mają astmę.

Dla kogo? Łagodny klimat i ocienione miejsca sprawiają, że będą tu się świetnie czuły nawet bardzo młode niemowlęta.
O tym pamiętaj! W zalesionych okolicach jezior jest dużo kleszczy. Warto więc zaszczepić malca przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Propozycja nr 3: w góry

Są szczególnie przyjazne alergikom – w górach jest mniej pyłków i roztoczy. Dla dziecka do 3. roku życia polecamy niższe góry. Wybieraj małe miejscowości, które nie są położone w kotlinie lecz nieco wyżej (ze względu na smog, który opada w kotliny).

Dla kogo? Raczej dla rodziców smyka, który potrafi już siedzieć (można go wtedy zabrać na wędrówkę w wygodnym nosidle ze stelażem).
O tym pamiętaj! Odradzamy wyprawy w wysokie góry. Niektóre dzieci mogą źle znosić zmiany ciśnienia. Ponadto wędrówki po stromych zboczach z wiercącym się w nosidle malcem nie są bezpieczne.

Propozycja nr 4: na wieś

Zabawa na podwórku, obserwowanie zwierząt – to wyjątkowe chwile dla malucha. Dotykając, wąchając, patrząc poznaje świat. W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje.

Dla kogo? Na wieś warto wyjechać z dzieckiem w każdym wieku, również z młodszym niemowlęciem. Jedynie wyjazd z malcem uczulonym na pyłki, pierze i sierść zwierząt to niezbyt dobry pomysł.
O tym pamiętaj! Jeśli wybierasz ofertę agroturystyczną, najpierw dobrze ją sprawdź. Może się okazać, że to zwykłe wiejskie gospodarstwo, gdzie na podwórku stoją niebezpieczne dla dziecka maszyny rolnicze.

Propozycja nr 5: ciepłe kraje

Wakacyjny wyjazd z niemowlęciem w tropiki odpada. Już sama podróż jest dla takiego malucha zbyt męcząca, na miejscu zaś istnieje ryzyko zarażenia groźnymi bakteriami. Bezpieczne natomiast są kraje południowoeuropejskie i północnoafrykańskie.

Dla kogo? Dla rodziców zabieganych i zmęczonych. Całkowita zmiana otoczenia wycisza.
O tym pamiętaj! Przed wyjazdem zapytaj pediatrę, czy potrzebne są dodatkowe szczepienia. Na miejscu przestrzegaj zasad higieny. Do picia dawaj dziecku tylko butelkowaną wodę mineralną, parz owoce wrzątkiem. W krajach nieeuropejskich lepiej ograniczyć się do dań gotowanych i unikać surowych.

Dowiedz się więcej o bezpiecznych wyjazdach z dzieckiem:

na podstawie tekstu autorstwa Oli Sokalskiej/Twój maluszek