Dlaczego w nasieniu nie ma plemników?

Wytwarzanie plemników rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Proces ten ma miejsce w jadrach, które znajdują się w worku mosznowym.
/ 22.02.2012 13:46

Wytwarzanie plemników rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Proces ten ma miejsce w jadrach, które znajdują się w worku mosznowym. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że by wytworzyły się plemniki potrzeba niższej temperatury niż panuje w organizmie. Stąd też nierzadko zalecano mężczyznom zimne kąpiele. Jednak takie zabiegi nie są ani przyjemne ani raczej efektywne.

Dlaczego w nasieniu nie ma plemników?

Do wytrysku dochodzi podczas orgazmu mężczyzny. Nasienie może mieć całkowitą objętość od 1-8 ml. Większość spermy jest wyrzucana podczas pierwszego wytrysku nasienia (jest ich kilka).

Zdarza się, że w nasieniu nie ma plemników. W takim przypadku są dwie możliwości. Jedna z nich obejmuje brak plemników z powodu niewytwarzania ich przez jądra. Druga możliwość występuje wtedy gdy jądra wytwarzają plemniki lecz nie są one wydalane podczas orgazmu.

Jeśli plemniki nie pojawiają się w nasieniu, ale wiadomo, że jądra je wytwarzają należy podejrzewać zablokowanie nasieniowodów. Inną przyczyną braku plemników mimo ich wytwarzania może być nieprawidłowe działanie mięsni, które wspomagają wytrysk nasienia przez członek.

Na szczęście zupełny brak wytwarzania plemników przez jądra zdarza się rzadko. Niestety jest on przyczyną niepłodności męskiej. Leczenie w takim przypadku jest trudne. Ma to związek z tym, że często przyczyna jest nieznana.

Eksperci jako niektóre przyczyny wymieniają ciężki uraz jąder, uszkodzenie układu krwionośnego jąder np. w wyniku ich skręcenia. Również przebyta tzw. świnka może być przyczyną niewytwarzania plemników przez jądra.

Zdarza się, że przyczyną niedomogi jąder są zaburzenia hormonalne. Dotyczy to sytuacji, w której przysadka nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów by pobudzić jądra. Może być tak, że jądra nie odpowiadają na pobudzenie hormonalne. Tak dzieje się gdy jądra są słabo rozwinięte lub doszło do powstania wad wrodzonych.

Zablokowanie nasieniowodów może być skutkiem wystąpienia rzeżączki lub gruźlicy. Również uraz może doprowadzić do zablokowania nasieniowodów. Częściowa niedrożność może być wadą wrodzoną.

U mniej niż 1% mężczyzn zdarza się, że brak plemników spowodowany jest nieprawidłowym pompowaniem nasienia podczas orgazmu. Może wystąpić wsteczny wytrysk tzn. nasienie przedostaje się do pęcherza moczowego a zatem nie jest wyrzucone do pochwy. Taki stan mogą wywołać leki uspokajające oraz stosowane w nadciśnieniu. Przyczyną wstecznego wytrysku może być operacja usunięcia gruczołu krokowego.

Na podstawie:

„Niepłodność. Szkoła przetrwania” Judith C. Daniluk,
„Dlaczego nie mamy dziecka” Robert Winston

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)