Dlaczego polscy seniorzy są mało aktywni fizycznie?

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że polscy emeryci zajmują ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej. Dlaczego tak się dzieje? Jak najczęściej spędzają czas polscy seniorzy? Co najlepiej poprawia kondycję osób starszych?
/ 28.06.2013 11:50

Regularne podejmowanie aktywności fizycznej i umysłowej działa na organizm niczym eliksir młodości. Rozwijanie pasji i zainteresowań na emeryturze, a także próba poznania nowych form wypoczynku, pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Stereotyp emeryta

Pojęcie „emeryt” najczęściej kojarzy się z osobą schorowaną, spędzającą czas przed telewizorem albo w kościele. Najczęściej sami seniorzy przyczyniają się do takiego postrzegania osób na emeryturze. Uważają, że niektóre formy aktywności przeznaczone są wyłącznie dla ludzi młodych, a uczestnicząc w nich narażają się na śmieszność i krytykę otoczenia, obawiają się także przykrych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też wielu starszych ludzi spędza czas w domowych zaciszu, swoje aktywności ograniczając jedynie do codziennych obowiązków.

Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że najpopularniejszymi sposobami spędzania wolnego czasu są:

  • oglądanie telewizji (98%),
  • uczęszczanie do kościoła (81%),
  • spotkania z rodziną i znajomymi (76%),
  • pielęgnowanie działek i ogródków (55%),
  • opieka nad wnukami (44%).

Jedynie 35% emerytów podróżuje po kraju, a 17% wyjeżdża za granicę.

Polecamy: Aktywni na emeryturze – nie rezygnuj z życia na starość!

Zabójczy brak aktywności

Emeryci deklarują, że nie są obciążeni nadmiarem obowiązków i mają dużo wolnego czasu. 65% emerytów twierdzi, że mają tyle wolnego czasu, ile im potrzeba, 14% uważa, że ma go zbyt mało, a 21% – za dużo.

– Brak zajęcia skłania seniorów do poszukiwania aktywności zastępczej, którą staje się między innymi bezmyślne oglądanie telewizji. Długotrwała bezczynność może prowadzić także do fobii społecznych i uzależnień, np. alkoholizmu, lekomanii, hazardu czy zbieractwa – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, farmakolog, psychiatra i ordynator Kliniki Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

Brak aktywności jest zabójczy dla zdrowia. Sprawia, że organizm staje się ospały, a umysł niedotleniony. Dlatego też ciągłe uczucie senności i znużenia u seniora jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Aktywność mózgu jest bezpośrednio powiązana z aktywnością ciała, wysyła komunikaty do wszystkich komórek, zmuszając je do pracy. Wydziela hormony odpowiedzialne za pracę poszczególnych narządów, odpowiedzialnych między innymi za nastrój i samopoczucie.

Senior na wakacjach

Wakacje są idealnym okresem, by senior zadbał o swoje zdrowie i podjął aktywność fizyczną oraz rozwijał swoje zainteresowania. W czasie wakacji osoby starsze mogą uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych organizowanych w lokalnych klubach seniora czy ośrodkach sportowych, a także ćwiczyć umysł poprzez dedykowane gry i programy edukacyjne.

Wiele biur podróży z myślą o emerytach przygotowuje oferty tanich wycieczek krajowych i zagranicznych, a także wyjazdy do sanatoriów i ośrodków spa. Wakacyjne wyjazdy są zbawienne nie tylko dla zdrowia fizycznego, lecz także dla kondycji intelektualnej.

– Okazuje się, że babcie i dziadkowie z Polski bywają aktywniejsi od swoich zagranicznych rówieśników na wyprawach zagranicznych. Mimo bariery językowej chętnie pokonują przeszkody, wspierając się różnymi pomocami słownikowymi, z wielką swobodą korzystają z samouczków językowych, tłumaczeń, umiejętności swoich wnuków i łatwo integrują się z nowym otoczeniem
– mówi Krzysztof Baran, ekspert PONS, wydawcy m.in. rozmówek „Mów jak Rodowity”.

Źródło: materiały prasowe Żarówka PR i marketing/ws

Zobacz także: Jak zachęcić seniora do ćwiczeń?