POLECAMY

20 słów związanych z dzieckiem, których nie znamy!

Urodzenie się dziecka wprowadza zamieszanie nawet w sferze językowej. Oto słowa związane z dzieckiem, których znaczenia często nie znamy!
20 słów związanych z dzieckiem, których nie znamy! fot. Fotolia

1. Co to aspirator?

Urządzenie do wysysania wydzieliny z nosa dziecka. Skuteczne i?wbrew pozorom higieniczne.

2. Co to Baby blues?

Cudzoziemska nazwa tego, co my określamy smutkiem po porodzie. Podobno dotyczy aż 3/4 kobiet! Nie męcz się z nim sama, poproś o pomoc męża, mamę, położną lub psychologa.

3. Co to ciemiączko?

Nieskostniałe miejsce na czaszce noworodka, dzięki któremu główka mogła dopasować się do kanału rodnego. Ciemiączek jest kilka, ale wyczuć można dwa największe – przednie i tylne – i bez obaw dotykać.

4. Co to ciemieniucha?

Zjawisko niepiękne: grube, żółte łuski na główce dziecka, zwykle w okolicach ciemiączka (stąd nazwa), a czasem na całej skórze głowy. Na szczęście łatwo je usunąć, smarując stosownymi preparatami i wyczesując miękką szczoteczką.

5. Co to gondola?

Służy do podróży, ale nie po kanałach w Wenecji. To pierwszy typ wózka, jakim wozisz dziecko, zanim przyjdzie czas na spacerówkę. Dawniej zwana wózkiem głębokim.

6. Co to kikut pępowiny?

Fragment po przecięciu pępowiny. Wysychając ciemnieje, aż staje się czarny, sztywny i odpada.

7. Co to kolka niemowlęca?

Przekleństwo wielu młodych rodziców (i zapewne ich dzieci). Częsta dolegliwość występująca w pierwszym roku życia, objawiająca się długotrwałym, trudnym do ukojenia płaczem. Szczęśliwie na ogół sama w końcu ustępuje. Ponieważ nie wiadomo, skąd się bierze (teorie łączą ją z emocjami, alergią lub niedojrzałością układu pokarmowego), trudno się ją leczy.

8. Co to laktator?

Urządzenie do odciągania mleka z piersi. Może być ręczny lub elektryczny. Ten drugi jest droższy, ale warto w niego zainwestować, jeśli potrzebujesz często odciągać pokarm.

9. Co to łożysko?

Przez nie dziecko w brzuchu otrzymuje z krwi mamy tlen, składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała i?różne inne rzeczy, a oddaje dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Łożysko rodzi się w ciągu godziny po urodzeniu dziecka. Ten fakt nie robi na świeżo upieczonej mamie żadnego wrażenia.

10. Co to nawał?

To nagłe zwiększenie ilości pokarmu, do którego dochodzi ok. 40 godzin po porodzie. Objawia się bolesnym uczuciem przepełnienia, napięcia i twardnienia piersi. Najlepszym lekiem jest karmienie dziecka. A jeśli to niemożliwe, odciąganie pokarmu. Ulgę przynoszą okłady ze stłuczonych i schłodzonych liści kapusty.

11. Co to odbijanie?

Jedyne w twoim życiu bekanie, które witasz z radością. Jeśli twoje dziecko je łapczywie lub karmisz je butelką, może przy okazji nałykać się powietrza. Warto po jedzeniu potrzymać je pionowo lub położyć na brzuszku. Inaczej grożą mu bóle brzucha i ulewanie (patrz też: ulewanie).

12. Co to osesek?

Dziecko przy piersi.

13. Co to pajacyk?

Ubranko dla dziecka z rękawkami i nogawkami. Zwykle rozpinane od góry do dołu. Ze względów praktycznych wybieraj raczej te z zapięciem z przodu i z nogawkami, które da się rozpiąć.

14. Co to pleśniawki?

Kremowobiały nalot w buzi dziecka wywołany przez drożdżaki. Pojawia się sam, ale znika dopiero po leczeniu środkami przeciwgrzybiczymi zaleconymi przez pediatrę.

15. Co to połóg?

Trwający sześć tygodni okres po porodzie, w czasie którego cofają się zmiany w organizmie spowodowane ciążą i porodem. Niestety, nie wszystkie i nie do końca.

16. Co to przesiewowe badanie?

Badania prowadzone u grupy osób nie wykazujących objawów danej choroby. Pozwalają na wykrycie jej we wczesnej fazie. Noworodki objęte są badaniami przesiewowymi krwi – pod kątem hipotyreozy, fenyloketonurii, mukowiscydozy i badaniami przesiewowymi słuchu.

17. Co to siara?

Pierwsze mleko wydzielane po porodzie. Bogate w?białka i przeciwciała.

18. Co to smółka?

Pierwsze kupki noworodka. Składają się na nie różne ciekawe rzeczy, które twoje dziecko nagromadziło w jelitach podczas życia płodowego, np. wody i maź płodowa, enzymy trawienne, bilirubina, biliwerdyna i cholesterol. Stąd smolisty kolor.

19. Co to ulewanie?

Cofanie się pokarmu z żołądka do jamy ustnej. Aby tego uniknąć: karm dziecko spokojnie i powoli, rób krótkie przerwy, by mogło odpocząć, a po karmieniu trzymaj je przez chwilę pionowo – to umożliwi odbicie połkniętego powietrza.

20. Co to werandowanie?

Nie chodzi o letnie wieczory w wiklinowym fotelu na werandzie rancza, ale o oswojenie noworodka z chłodnym powietrzem, zanim zacznie wychodzić na spacer. Latem nie jest konieczne.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
definicja slow zwiazanych z dziecmi jest wazna szczegolnie dla tatusiiow :)