Czym uszczęśliwić babcię i dziadka?

Dziadkowie zazwyczaj niczego nie potrzebują, albo chowają wszystko, co nowe do szafy. Co im więc podarować w Dzień Babci i Dziadka?
/ 14.01.2014 00:17

21 i 22 stycznia to szczególny czas, dni Babci i Dziadka. Większość osób ma tego dnia problem z obdarowaniem tych najbliższych, którzy mieli swój ważny wkład w nasze wychowanie. Dziadkowie często powtarzają, że niczego nie potrzebują, wystarczy im nasza obecność.

Jak uszczęśliwić babcię i dziadka?

fot. Fotolia

Zobacz:

Prezenty na Dzień Babci

Laurka dla babci lub dziadka - 5 super pomysłów!

Święto Babci i Dziadka od lat 60. i 80.

 

Święto Babci zostało wymyślone w Polsce przez prasę w latach 60. Pomysł przyjął się w społeczeństwie. Później, w latach 80. wprowadzono Dzień Dziadka do kalendarza, idąc za wzorem Stanów Zjednoczonych. Święta na dobre zagościły w Polsce i od tego czasu są już częścią naszej tradycji.
 
To święto wydaje się szczególnie ważne. Roli dziadków w polskich rodzinach nie da się przecenić. Bardzo często to oni zostają w domu z maluchami, kiedy rodzice idą do pracy. Wiele osób pamięta też na pewno wyjazd do dziadków na wieś. Nieocenione złote rady i mądrości życiowe przez nich przekazywane zapamiętuje się do końca życia i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie zazwyczaj pozwalają na więcej, poświęcają wnuczkom więcej uwagi niż zwykłe opiekunki, a czasem nawet więcej, niż zmęczeni po pracy rodzice. A babcie, wiecznie dokładające jedzenie na talerze wnucząt, stały się już legendarne.
 
W związku ze zbliżającym się świętem babć i dziadków znowu wiele osób będzie się zastanawiać, jakim prezentem ich obdarować. Kiedy byliśmy mali, to nauczyciele w szkołach byli głównymi inicjatorami organizowania prezentów dla nich. Zapraszało się ich wówczas do szkoły, śpiewało piosenki, spędzało wspólnie czas, dawało laurki. W późniejszym wieku jednak nie jest już tak łatwo znaleźć prezent dla babci i dziadka. Często powtarzają, że nic im nie potrzeba, wszystko mają...
 
Czego naprawdę potrzebują nasi dziadkowie?
 
A może ten jeden raz warto pomyśleć nie o tym, czego potrzebują, i nie o tym, co by im się przydało – ale o tym, co by im sprawiło ogromną radość? Powinniśmy uświadomić sobie, że dziadkowie byli kiedyś w naszym wieku. Nawet jeśli to było bardzo dawno temu, to pamiętają swoją młodość. Najbardziej zapewne pamiętają wszystkie szaleństwa, w jakich przyszło im uczestniczyć. Może najlepszym prezentem będzie coś, co umożliwi im przypomnienie o młodości, czyli bilet do drugiej młodości?
 
Pamiętacie babcię, która niedawno na 103. urodziny poszła do klubu i zrobiła sobie tatuaż? To najlepszy dowód na to, że na odrobinę szaleństwa nigdy nie jest za późno. DJ Viki (70-letnia DJ-ka) powiedziała kiedyś, że życie zaczyna się na emeryturze, bo dopiero wtedy człowiek ma dużo czasu i tyle odwagi zebranej w ciągu całego życia, żeby zrobić rzeczy, na które nigdy by się nie odważył w młodości.
 
Prezenty przypominające lata młodości
 
Dlatego może warto zaszaleć w tym roku z prezentem. Do wyboru jest szeroki wachlarz pomysłów. Może to być voucher np. na lot widokowy samolotem, ucztę z czekoladowym fondue, jazdę konną, romantyczną wyprawę psim zaprzęgiem. Możemy także razem z dziadkami uczestniczyć w ich święcie i razem z nimi grać w paintball czy jeździć quadami albo uczyć się nurkowania.
 
Inne pomysły to kijki do nordic walking, kurs tańca, wypad do restauracji, czy chociażby bilet do teatru. Może warto gdzieś się wspólnie z dziadkami wybrać, by spędzić ten czas wyjątkowo?
 
Wszystko oczywiście zależy od tego, czy dziadkowie należą do tych aktywnych seniorów, czy może jednak są bardziej konserwatywni. Ale dla konserwatywnych też można wymyślić ciekawsze, niż kolejny szlafrok lub kapcie atrakcje. Może to być, np. zestaw ulubionych filmów z młodości, audiobooki do słuchania, czy też bujany fotel.
 
Inne pomysły to, np. mini ogródek z ziołami do pielęgnowania choćby na balkonie czy parapecie, czy też (dla dziadka) nowy model szachów lub kociołek żeliwny do urządzania biesiad przy ognisku.
 
Czy na pewno wiecie wszystko o swoich dziadkach?
 
Warto z dziadkami porozmawiać, dowiedzieć się co ich pasjonowało w młodości, zanim zaczęli przesiadywać przed telewizorem. Można wówczas poznać niesamowite historie i dowiedzieć się rzeczy, których nigdy byśmy się nie spodziewali.
 
Czy na pewno dobrze znacie swoich dziadków?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.01.2018 11:09
Ja zrobiłam dla swoich dziadków zakupy w jednym sklepie internetowym :D dla babci kupiłam olejek z opuncji figowej na zmarszczki a dla dziadka koncentrat pierzgi pszczelej Bee Pearl. Mam nadzieję, że ucieszą się z prezentów :3