POLECAMY

Czy wiesz jak zapobiegać infekcji dróg moczowych?

Zapalenie pęcherza moczowego jest typowo kobiecą i częstą przypadłością. Zaniedbanie infekcji grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek lub narządów rodnych.
Czy wiesz jak zapobiegać infekcji dróg moczowych? fot. Czy.wieszjak.pl

Pij ok. 2 l płynów dziennie – ułatwia to płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejsza ryzyko osiedlania się bakterii.

Jedz żurawinę – (ok. 30g suszonych owoców lub 300ml soku dziennie) zawiera proantocyjanidy (PAC) uniemożliwiające bakteriom osadzanie się na ściankach dróg moczowych.

Nie wstrzymuj oddawania moczu – gdy długo zalega w drogach moczowych bakterie znajdujące się w nim mają warunki do rozmnażania się.

Dwa razy dziennie podmywaj się pod bieżącą wodą – w kierunku od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj delikatnych płynów do higieny intymnej zamiast mydeł toaletowych.

Unikaj długich kąpieli w pianie, perfumowanych środków higienicznych – mogą podrażniać błony śluzowe zwiększając ryzyko wtargnięcia zarazków.

Zachowaj właściwą higienę w toalecie – miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu. Korzystając z publicznego wc używaj jednorazowych podkładek higienicznych chroniących przed zarazkami.

Noś bieliznę z naturalnych materiałów, unikaj obcisłych spodni ze sztucznych tkanin i rajstop sprzyjających zatrzymywaniu ciepła.

Nie przechadzaj pęcherza – np. siedząc na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym , ubierając się zbyt lekko (odsłaniając okolice nerek).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)