POLECAMY

Czy wiesz jak ubiegać się o wyjazd do sanatorium?

Do uzdrowiska można pojechać o każdej porze roku. Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługuje darmowe leczenie sanatoryjne.
Czy wiesz jak ubiegać się o wyjazd do sanatorium? fot. Czy.wieszjak.pl

Załatw wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego, w którym stwierdzi, że cierpisz na schorzenie utrudniające Ci pracę lub nie przeszkadzające w pracy, ale nieleczone mogące utrudniać wykonywanie zajęć w przyszłości. Złóż go w swoim oddziale ZUS. Dołącz do kopie dokumentacji medycznej dotyczącej Twojej choroby. Czekaj na rozpatrzenie.

Możesz zostać wezwany na dodatkowe badanie lekarza orzecznika lub ZUS wyznaczy termin wyjazdu i ośrodek, do którego pojedziesz (sam nie wybierasz miejsca pobytu – decyzja o wyborze konkretnego sanatorium należy do lekarza z NFZ). Czasem na zakończenie procedury trzeba trochę poczekać. Jednak decyzję otrzymasz nie później niż 14 dni przed wyznaczoną datą rozpoczęcia turnusu. Turnus trwa 21 lub 28 dni.

Niezbędne badania – powinieneś mieć aktualne wyniki badań: OB, morfologii, moczu, rtg klatki piersiowej, EKG. Będziesz potrzebować zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze stanowiące podstawę wystawienia skierowania.

Do sanatorium koniecznie zabierz: skierowanie potwierdzone przez NFZ, dowód tożsamości, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego, wyniki badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, mające związek z pobytem w sanatorium, na cały okres pobytu (21 lub 28 dni) przyjmowane leki.

Gdy nie chcesz długo czekać na wyjazd i sam chcesz zdecydować, gdzie pojedziesz – możesz wybrać się do uzdrowiska na komercyjnych zasadach. Zadzwoń do wybranego ośrodka i zarezerwuj miejsce (nie potrzebujesz skierowania lekarza). W zależności od terminu cena pobytu w jednoosobowym pokoju wynosi 80-150 zł za dobę. Dodatkowo dochodzą koszty zabiegów, przejazdu, wyżywienia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
chyba czeka to i mnie :) siedzący tryb życia daje się we znaki, chodzę na rehabilitacje w lux medzie i dużo mi pomagają, ale w sumie chętnie skorzystałabym z takich sanatoryjnych zabiegów i odpoczynku
/2 lata temu
Skierowanie do sanatorium
/7 lat temu
Można też korzystać z pobytów w szpitalach rehabilitacyjnych lub na oddziałach rehabilitacyjnych. Jednak oczekiwanie jest czasami dłuższe ale za to jadę tam gdzie chcę. Sama wybieram szpital, wysyłam skierowanie od specjalisty wraz z dokumentacją i czekam. Czasami długo gdyż jest to popularny sposób na podratowanie zdrowia. Lekarze nie informują o tego typu leczeniu a jak chcesz skierowanie to nieraz się dziwią - dlaczego, skąd i jak?