W świecie, gdzie otacza nas ciągły hałas mało jest miejsca na dźwięki przyjemne i tak bliskie człowiekowi. Warto poszukać odprężenia i ukojenia duszy w muzyce

Czy muzykoterapia może być lekarstwem dla duszy i ciała?

Uroczysty bal , piękny koncert czy spektakl w teatrze – czym byłyby bez muzyki? Nawet nie skupiając się na tej formie sztuki, ma ona na nas ogromny wpływ. Z tego powodu zostaje owocnie wykorzystana w leczeniu, a muzykoterapia staje się coraz bardziej popularnym nurtem wspomagającym leczenie.
/ 10.02.2011 11:44
W świecie, gdzie otacza nas ciągły hałas mało jest miejsca na dźwięki przyjemne i tak bliskie człowiekowi. Warto poszukać odprężenia i ukojenia duszy w muzyce

Uspokaja

Muzyka wyzwala w każdym z nas ogromne emocje, czasem ukryte, czasem uświadomione. Melodia, rytm czy tempo są w stanie silnie oddziaływać na naszą osobowość. W świecie, gdzie otacza nas ciągły hałas mało jest miejsca na dźwięki przyjemne i tak bliskie człowiekowi, jak szum wody, szmer liści czy śpiew ptaków. Warto poszukać odprężenia i ukojenia duszy w muzyce. Odprężenie, radość, zadowolenie, a także wyzbycie się nieodpowiednich reakcji na nieprzyjemne bodźce to tylko niektóre z zalet muzykoterapii.

Czytaj także: Szumy w uszach - czy da się z nimi żyć?

Pomaga

Muzyka oprócz modelowania duszy wpływa także na ciało. Powoduje rozluźnienie mięśni, przez co w znaczący sposób poprawia samopoczucie. Delikatne dźwięki spowalniają pracę serca i regulują oddech. Oczywiście tony głośne i ostre je przyspieszają. Wydzielane w trakcie słuchania muzyki hormony szczęścia zmniejszają odczucie bólu.

Gama form

Muzyka wykorzystywana jest w różnych formach psycho i fizjoterapii. Bywa dodawana w tle jako część programu terapeutycznego. Zauważ jak często w takich gabinetach z głośników dochodzą przyjemne dźwięki. Czasem terapeuta koncentruje się na muzyce i stawia ją w centrum zainteresowania. Zajęcia prowadzone są wówczas w oparciu o odbiór lub tworzenie muzyki i pozwalają pacjentowi dać upust emocjom.

Dla kogo ta forma terapii?

Szczególną korzyść z tej formy terapii odnoszą pacjenci zestresowani, ale również seniorzy szukający nowych form radzenia sobie ze schorzeniami wieku emerytalnego. W klinice ta forma wykorzystywana jest do terapii pacjentów z zaburzeniami psychologicznymi i psychiatrycznymi. Jeśli uważasz, że ten rodzaj wspomagania leczenia może być przydatny w Twoim przypadku, poszukaj odpowiedniego ośrodka w swoim mieście.

Polecamy: Po co nam jod?