Jesień życia/fot. Fotolia

Czy musimy się starzeć?

Starzenie się jest naturalnym procesem i jak dotąd nikomu nie udało się wynaleźć skutecznej metody na powstrzymanie go. Komórki z wiekiem ulegają uszkodzeniom, zmniejsza się też ich zdolność do regeneracji. Ponadto, każda komórka ma przypisaną określoną długość życia.
/ 12.09.2012 11:46
Jesień życia/fot. Fotolia

Skóra, mięśnie, mózg – kiedy zaczyna się starzenie?

Chociaż pierwsze objawy starzenia uwidaczniają się w średnim wieku, proces ten zaczyna się wcześniej. Najmniej odporne na upływ czasu są skóra, mięśnie oraz… mózg.

Już w drugiej dekadzie życia zmniejsza się w mózgu liczba komórek nerwowych, czyli neuronów. Wygląd skóry zmienia się około 30. roku życia – wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Na sile i jędrności zaczynają tracić również mięśnie, bo ich komórki coraz wolniej się odnawiają, dlatego tak ważne jest, by w młodym wieku utrzymywać je w dobrej formie.

Organem, który starzeje się najwolniej jest wątroba – nawet po wycięciu dużej części potrafi się szybko zregenerować do wcześniejszych rozmiarów.

40 lat minęło i…

Po 40. roku życia skutki starzenia się organizmu zaczynają się nasilać. Oczywiście nie przez każdego są odczuwalne w równym stopniu, bo wiele wciąż zależy od trybu życia czy indywidulanych predyspozycji. Wiek ten stanowi jednak granicę, po przekroczeniu której mogą dać się we znaki dolegliwości ze strony układów: kostnego, krwionośnego i nerwowego.

Mniej więcej od „czterdziestki” liczba komórek tworzących kości zaczyna stopniowo się zmniejszać, dlatego osoby w podeszłym wieku są zazwyczaj niższe i mają też mniejsze stopy. Kości stają się słabsze, mniej wytrzymałe i odporne na urazy. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet, których szkielet traci dwa razy więcej minerałów niż układ kostny mężczyzn. Za to mężczyźni wcześniej są narażeni na choroby układu krwionośnego, w tym miażdżycę.

Około 40. roku życia pojawiają się problemy ze wzrokiem. Coraz gorzej widzimy na bliskie odległości, nie potrafimy odczytać smsa czy gazety, jeżeli nie odsuniemy jej na długość ramienia. – Takie zjawisko to prezbiopia, nazywana inaczej starczowzrocznością – mówi Renata Makuc, okulista. I dodaje: – Nie jest to choroba, lecz naturalny proces. Wraz z wiekiem mięśnie, które są odpowiedzialne za to, że widzimy dobrze na różne odległości tracą elastyczność. W efekcie oko traci zdolność akomodacji i zaczynamy mieć kłopoty z widzeniem bliży.

Przeczytaj: Jaki wpływ ma starzenie się na oczy?

50 lat minęło i…

W szóstej dekadzie naszego życia ściany serca stają się grubsze, dlatego bije ono wolniej, a organizm jest gorzej ukrwiony, mamy zimniejsze stopy i ręce.

Jeszcze przed 50. rokiem życia  możemy zacząć odczuwać starzenie się mózgu. Jego masa zmniejsza się, zmienia się też sposób przyswajania wiedzy, m.in. trudniejsza jest dla nas nauka języków. Zaczynają się problemy z koncentracją, częściej zdarza się, że zapominamy o różnych drobiazgach.

Aby na długo zachować sprawność umysłu, bardzo ważny jest jego trening. Aktywność intelektualna, czytanie książek czy nawet rozwiązywanie krzyżówek pomoże na dłużej utrzymać go w dobrej kondycji.

Pomiędzy 45. a 65. rokiem życia pogorszeniu ulega również słuch. Około 20% osób w tym wieku skarży się na tę dolegliwość. Ta granica wieku może się w przyszłości przesunąć, choćby ze względu na to, że powszechnie korzystamy z odtwarzaczy mp3. Naukowcy donoszą także o negatywnym wpływie na słuch niesteroidowych środków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna (zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku).

Czy można zatrzymać proces starzenia?

Nie możemy zatrzymać czasu, jednak to, w jaki sposób będziemy odczuwać jego upływ, w 80% zależy od nas samych (pozostałe 20% to uwarunkowania genetyczne). Zdrowy tryb życia (m.in. utrzymanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej, zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia dawka snu, unikanie stresu) oraz odpowiednia pielęgnacja ciała (kosmetyki, zabiegi odmładzające) mogą sprawić, że proces starzenia się spowolni.

W przypadku dolegliwości związanych ze słuchem, pomocne mogą być nowoczesne, niewidoczne aparaty słuchowe, a w przypadku dolegliwości związanych ze wzrokiem – okulary progresywne (stosowane w przypadku prezbiopii).

– Soczewki progresywne gwarantują dobre widzenie na każdą odległość: blisko, daleko i na odległości pośrednie. Obszary do widzenia dali i bliży nie są wyraźnie oddzielone, dzięki czemu szkła są estetyczne i nie zdradzają wieku człowieka – mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO. I dodaje: – Osoba, która je nosi nie musi zakładać osobnej pary do czytania.

Medycyna przeciwstarzeniowa

Ostatnie lata to okres rozwoju nowej gałęzi medycyny, nazywanej medycyną przeciwstarzeniową. Narodziła się w USA, gdzie powstało Światowe Stowarzyszenie Medycyny Przeciwstarzeniowej (World Society of Anti Aging Medicine). Jej ideą nie jest przeciwdziałanie skutkom chorób związanych z wiekiem, lecz zapobieganie im i leczenie we wczesnym stadium. Zajmuje się ona nie tylko doborem odpowiedniej diety czy aktywności fizycznej, ale także aspektami psychologicznymi i społecznymi życia człowieka.

Jak pokazują badania, satysfakcja z życia osobistego, kontakty z innymi ludźmi i pogodne nastawienie do świata mają ogromny wpływ na zachowanie młodości. W obszarze badań medycyny przeciwstarzeniowej leżą także problemy związane z samotnością, akceptacją procesu starzenia czy utratą niezależności.

Polecamy: Zdiagnozuj się - sprawdź, jakie są przyczyny Twoich dolegliwości

Źródło: JZO/ przesłane przez inPlusPR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)