POLECAMY

Czy mężczyźni mają depresję poporodową

Czy nie tylko kobiety, ale także mężczyźni mogą cierpieć na depresję po narodzinach dziecka? Przeczytaj, co na ten temat sądzi psycholog.
Czy mężczyźni mają depresję poporodową

To dziwne, jak bardzo zmieniło się zachowanie mojego męża niedługo po narodzinach córeczki, której już pod koniec ciąży wprost nie mogliśmy się doczekać. Wcześniej energiczny i pełen optymizmu mężczyzna zmienił się w marudnego i niezbyt zainteresowanego naszą nową sytuacją rodzinną młodego tatę. W dodatku nagle zrobił się bardzo zapracowany. Czy to normalne, że mąż tak się zachowuje? A może to ja zrobiłam coś źle?
Jola


Myślę, że trudnościom i zachowaniu męża wcale nie jest Pani winna. Prawdopodobnie jak wielu młodych ojców przeżywa on teraz chwilowy kryzys. Nie może odnaleźć się w nowej rodzinnej sytuacji, więc wycofuje się na dalszy plan.

A poza tym mężczyźni także mogą cierpieć na depresję poporodową, choć w ich organizmach nie ma zmian hormonalnych przypominających te, które po porodzie zachodzą u kobiet. Może i to jest przyczyną zmiany zachowania Pani męża.

Na przeżycia młodych ojców duży wpływ ma stan emocjonalny mamy dziecka – jeśli ona ma depresję poporodową, to często także jej partner ma problemy z zaakceptowaniem nowej sytuacji.

Gorszy nastrój u młodych tatusiów może również wynikać z ich niezadowolenia z relacji małżeńskich. A także z tego, na ile wcześniejsze oczekiwanie dotyczące czasu po narodzinach dziecka i opieki nad nim różnią się od rzeczywistości. To wszystko może bardzo stresować młodego tatę i sprawiać, że nie czuje on zadowolenia z pełnienia swojej nowej funkcji.

Mężczyźni, którzy po raz pierwszy zostają ojcami, częściej miewają problemy emocjonalne, bo wtedy wszystkie zadania związane z ciążą, porodem i opieką nad niemowlęciem są im nieznane, wywołują stres. Problem pogłębia się, gdy młody tata nie dostaje wsparcia od partnerki zajętej przecież maleństwem lub również mającej gorszy nastrój (jeśli cierpi ona na depresję, sama oczekuje pomocy od ojca dziecka). Gdy oprócz tego opieka nad niemowlęciem okazuje się trudniejsza, niż młody tata się spodziewał, a także pojawiają się trudności finansowe po powiększeniu się rodziny, objawy depresji u młodego taty są bardzo prawdopodobne.

Jeśli oboje rodzice małego dziecka przeżywają negatywne emocje i depresję, wtedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy psychologicznej.


dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
uważam że po narodzinach dziecka oboje rodzice powinni się wspierać bo oboje tego potrzebują.na pewno każdy młody tata przeżywa stres,martwi się przecież o żonę dziecko i o finanse!