POLECAMY

Czy karmiąc piersią, mogę...

Po narodzinach dziecka chciałabyś wrócić do nawyków sprzed ciąży. Ale jeśli karmisz piersią, są rzeczy, których nie powinnaś robić.
Czy karmiąc piersią, mogę...
Na temat karmienia piersią i tego, co wolno karmiącej mamie, a czego nie, krąży wiele opinii. Zanim wysłuchasz dobrych rad koleżanek, cioć i kuzynek, sprawdź, czy mają uzasadnienie.

... intensywnie się odchudzać?

Wszelkie rygorystyczne diety są niewskazane, bo twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Przede wszystkim jedz racjonalnie! Nie powinnaś też stosować preparatów odchudzających (nawet ziołowe herbatki mogą działać niekorzystnie). Najlepszym sposobem na powrót do dawnej figury jest ruch i... właśnie karmienie piersią. Bądź cierpliwa, a zobaczysz, że w końcu włożysz ukochane dżinsy.

... stosować antykoncepcję?
Tak. Zmiany hormonalne w twoim organizmie powodują, że nie można precyzyjnie określić momentu owulacji, a cykle menstruacyjne są nieregularne. Karmienie piersią też nie chroni w pełni przed ciążą. Poradź się lekarza, ale pamiętaj, że od ciebie zależy, jaką metodę wybierzesz. Dopóki karmisz, nie możesz stosować tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych ani plastrów. Pozostają środki plemnikobójcze, prezerwatywy lub wkładki domaciczne. Do dyspozycji masz też tabletki jednoskładnikowe lub zastrzyki antykoncepcyjne, ale wiele kobiet skarży się na ich działania uboczne (np. silne bóle głowy). Wszystkich informacji z pewnością udzieli ci twój lekarz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o metodach naturalnych, znajdź Poradnię Naturalnego Planowania Rodziny (są przy niektórych szpitalach położniczych). Informacji szukaj też w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny lub na www.npr.csc.pl.

... pić kawę?
Jedna filiżanka kawy dziennie nie zaszkodzi. Ale więcej niż pięć może sprawić, że maluch będzie niespokojny i płaczliwy, bo do twojego mleka może przenikać od 1 do 10% wypitej kofeiny. A kofeinę zawiera również herbata i czekolada.

... wypić odrobinę alkoholu?
To nieprawda, że piwo lub wino wspomagają laktację. Badania przeprowadzone w Filadelfii dowiodły, że wypicie dwóch kieliszków wina zmniejsza ilość mleka w piersiach. Alkohol powoduje też, że pokarm wolniej wypływa, gdy dziecko zaczyna ssać. Po wypiciu alkoholu poziom prolaktyny stymulującej napełnianie piersi wzrasta co prawda o 336%, ale za to poziom oksytocyny odpowiedzialnej za produkcję i wypływanie pokarmu spada o 78%. Duża ilość prolaktyny powoduje jednocześnie uczucie pełności w piersiach – stąd sądy o dobrym wpływie alkoholu na laktację. A picie go może ją nawet zahamować. Procenty przenikają też do pokarmu! Zmieniają jego zapach oraz smak, a tego dzieci nie lubią.

Wciąż masz wątpliwości? Zadaj pytanie na www.abckarmienia.pl!


... wypalić kilka papierosów?
Nie! Nikotyna hamuje laktację, a mleko palącej mamy ma mniejszą wartość. Dzieci takich mam są bardziej narażone na choroby (np. alergię), a ryzyko wystąpienia u nich kolki jest o 14% większe niż u dzieci mam niepalących.

... przyjmować lekarstwa?
Tak, ale nie wszystkie – o tym powinien decydować lekarz. Nie zapomnij go jednak poinformować, że karmisz. Ważne są pory przyjmowania leków. Po 30–90 minutach od zażycia stężenie leku we krwi jest największe, a jego wydzielanie z mlekiem trwa około 60 minut. Ustal z lekarzem godziny brania leków tak, by robić to po karmieniu. Nawet leki dostępne bez recepty zażywaj ostrożnie – zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

... opalać się w solarium?
Nie ma dowodów na jego niekorzystny wpływ na laktację czy zdrowie karmionego piersią dziecka. Po ciąży mogły jednak pozostać na twojej skórze przebarwienia. A opalanie w solarium zamiast zamaskować, utrwali je. I może źle wpłynąć na popękane naczynka krwionośne i żylaki – jeśli nabawiłaś się ich w ciąży.

... używać kosmetyków ujędrniających?
Nie ma przeciwwskazań. Ale traktuj swoje ciało łagodnie i staraj się, by były to sprawdzone preparaty. Dobre efekty dają też masaże. Jeśli chodzi o biust, to przeznaczonych do niego kosmetyków używaj po karmieniu i nie smaruj nimi brodawek. Na poprawienie jędrności dobre są też chłodne (nie zimne!) prysznice, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej.

... farbować włosy?
Tak. Nie jest prawdą, że niebezpieczne składniki farby mogą przenikać przez skórę głowy i wpływać na jakość lub ilość pokarmu. Sprzedawane obecnie farby i szampony koloryzujące są bezpieczne. Inną sprawą jest to, że po ciąży twoje włosy mogą być osłabione i niezbyt dobrze znosić intensywne zabiegi. Wybieraj więc raczej łagodne środki, np. ziołowe, które też dają piękny kolor. A może pozwolisz im się zregenerować (stosując odżywki) i odpocząć, po prostu modnie je obcinając?

Wciąż masz wątpliwości? Zadaj pytanie na www.abckarmienia.pl!

Konsultacja: Robert Gizler, specjalista ginekolog położnik, dyrektor medyczny Europejskiego Centrum Macierzyństwa „Invimed” we Wrocławiu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
Pytałam lekarza i powiedział, że tran mogę pić albo podawać maleństwu. Podobno są nawet trany dla noworodków.
/9 lat temu
Jasiu mnie się wydaje, że przeciwwskazań nie ma. W sumie to w taki sposób przecież przekazuje się dziecku moc witamin. Chociaż ja swojej córci, która ma 2 miesiące już troszkę daję tran do picia. Kupiłam jej owocowy i nawet nie grymasi.
/9 lat temu
Nie wiem właśnie co zrobić... dosłownie za kilkanaście dni ma na świat przyjść moje pierwsze dziecko - Jaś. Już się nie mogę doczekać :) Ale nie o to chciałam zapytać. Otóż robiłam sobie badania i wszystko jest w porządku. Mój gin powiedział żebym tran piła bo to ma dobry wpływ na dziecko. A co po porodzie? Czy karmiąc piersią nadal mogę/mam pić tran? Zaznaczam, że piję o aromacie owocowym. Więc powinnam pić go dalej czy odstawić po porodzie?