POLECAMY

5 rzeczy, których NIE WOLNO CI mówić do dziecka

Warto wiedzieć!
5 rzeczy, których NIE WOLNO CI mówić do dziecka fot. Fotolia

Wychowanie nie jest łatwym zajęciem. Im starsi jesteśmy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak wielu błędów powinniśmy unikać, żeby nasze dzieci wyrosły na pewnych siebie, odważnych, rozsądnych ludzi. Oczywiście nikt nie jest idealny, ale im więcej spraw uświadomimy sobie jak najwcześniej, tym lepszymi rodzicami mamy szansę zostać.

Czego nie można mówić do dziecka?

1. Nieuzasadnione pochwały

Nie należy chwalić dziecka za czynności, które naturalnie powinno wykonywać, np. za zjedzenie śniadania czy umycie zębów. Należy rozwijać w dziecku naturalną chęć i potrzebę robienia takich rzeczy. Warto natomiast chwalić je za osiągnięcia czy nowe umiejętności. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wypowiadamy daną pochwałę. Zamiast wypowiadać banalne "ładnie się zachowałeś", "pięknie to zrobiłeś", zawsze konkretyzuj pochwałę.


2. Straszenie drugim rodzicem

Mamy często straszą dzieci ojcami, sądząc, że dzięki temu dzieci staną się grzeczne i posłuszne. Czy naprawdę chcemy, żeby dziecko bało się taty i uważało go za wroga? Czy chcemy, żeby wiedziało, że nam może wejść na głowę, bo nie mamy żadnej mocy nad nimi, ale przy tacie muszą zachowywać się porządnie?

3. Niezgadzanie się na negatywne emocje dziecka

Każdy ma emocje i jest to normalne. Nie uczmy dzieci, że ich emocje są złe, niewłaściwe, niewskazane. Jeśli chcemy uspokoić malca, zamiast mówić "przestań się smucić", powiedzmy "powiedz, co cię smuci, coś na to zaradzimy" lub "rozumiem, że smuci cię dana sytuacja, ale...".

4. Krytykowanie dziecka, a nie jego uczynków

Kochamy dzieci i nie chcemy ich krzywdzić, a jeśli krytykujemy, to chcemy ich dobra, żeby nauczyły się, jak robić coś należycie. Nie mówimy zatem "jesteś taki czy taki", ale "źle zrobiłeś to lub tamto". Dziecko, które stale będzie słyszało, że jest złe, samolubne, poważne, nerwowe, niegrzeczne, brzydkie, okropne, itd., nie będzie w przyszłości wiedziało, jaką ma godność i wartość, nie będzie umiało bronić się, będzie miało zaniżoną samoocenę, a przez to będzie narażone na wykorzystywanie, manipulowanie, krzywdę ze strony innych.

5. Odpychanie dziecka

Zrozumiałe jest, że nie zawsze, gdy dziecko czegoś od nas chce, mamy czas, by w danej chwili zostawić to, co robimy i się nim zająć. Nie możemy jednak za każdym razem odmawiać mu uwagi i pomocy, bo w końcu bardzo oddali się od nas i uzna, że nie ma w nas żadnego wsparcia.

Dowiedz się więcej o wychowaniu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
kto te brednie pisze...........