Czarny Protest, Czarny Poniedziałek fot. Fotolia

Czarny Protest – co się działo w Polsce i na świecie

Wiele osób długo czekało na ten dzień, by wyrazić swój sprzeciw wobec planowanych zmian dotyczących zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Podczas Czarnego Protestu ludzie strajkowali nie tylko w Polsce!
Katarzyna Krajewska / 28.02.2017 17:57
Czarny Protest, Czarny Poniedziałek fot. Fotolia

Na ulice wielu miast w Polsce i za granicą wyszły dziesiątki tysięcy osób. Kobiety i mężczyźni protestowali m.in. w Warszawie, w Białymstoku podczas marszu milczenia, w Zielonej Górze pod nazwą „Czarny poniedziałek. Dajemy życie, bo chcemy”, w Poznaniu, gdzie policja interweniowała pod biurem PiS, w Lublinie, gdzie oprócz strajkujących pojawili się też przeciwnicy manifestacji z ruchu obrony życia trzymający transparent ze zdjęciem zakrwawionego płodu, na którym ktoś dokonał aborcji.

Wśród manifestantów były znane osoby (m.in. Juliette Binoche, Grzegorz Turnau, Krystyna Janda, Agnieszka Włodarczyk, Maja Ostaszewska i Małgorzata Szumowska) – niektóre wyrażały swój przeciw tylko na portalach społecznościowych, inne podczas protestów, głównie w większych miastach.

Czarny wybór - przeczytaj felieton przeciwniczki aborcji!

Strajkujących wspierali również kobiety i mężczyźni za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Meksyku, a nawet Kenii.

Strajkujący uważają, że kobiety same mają prawo podjąć decyzję o tym, czy zabić czy donosić. Przeciwnicy aborcji, którzy raczej komentują sytuację na forach internetowych, piszą o sumieniu i o tym, że morderstwo niezależnie od tego, czy jest dokonane na dziecku nienarodzonym czy narodzonym jest tym samym morderstwem.

Karnawał Kobiecej Solidarności nie przytrafia się co dzień - felieton Anny Kowalczyk