Co zrobić, kiedy on jest pracoholikiem?

Co zrobić, kiedy on jest pracoholikiem?

Uzależnienie od pracy coraz częściej staje się przyczyną rozpadu wielu związków. To od dawna częsty powód zakładania spraw rozwodowych na świecie (głównie w USA), a ostatnimi laty coraz częściej spotykany w Polsce. Co zrobić, żeby nie doszło do rozpadu pożycia?
/ 27.09.2010 11:47
Co zrobić, kiedy on jest pracoholikiem?

Na początek należy odróżnić pracoholika od osoby ciężko pracującej. Amerykański naukowiec, badający pracoholizm i jego skutki na tle rodzinnym, skonstruował test składający się z 25 pytań, który pozwala odróżnić człowieka ciężko pracującego od osobnika uzależnionego od pracy.

Na podstawie jego pracy wyciągamy wnioski, że pracoholik to osoba, która pracuje tygodniowo 10 godzin więcej niż osoba zdrowa, jednak czas nie jest odpowiednią wskazówką, jest nią mentalność.

Jeżeli jest się na wakacjach i czeka się z utęsknieniem na powrót do pracy, jest się myślami w biurze, albo zabiera się ze sobą laptopa tylko po to, by móc pracować oznacza to, że jest się uzależnionym od pracy.

Kto staje się uzależniony?

Najczęściej dotyka to osoby ambitne, pracowite, perfekcyjne, nie mająca dużej pewności siebie i niedowartościowane. To osoby które lubią rywalizować i zwyciężać. Pracoholizm, to uzależnienie, jak każde inne. Alkoholik od stresu ucieka w picie, a pracoholik w pracę.

Zobacz też : Czym jest dla Ciebie rodzina?

Pomocne rady

  • Znajdźcie wspólne hobby - nic tak nie zrekompensuje rozłąki spowodowanej pracą, jak wspólna jazda na rowerze, czy wypad na strzelnicę. Pamiętaj, aby umawiać się z nim na konkretną godzinę, punktualność i obowiązkowość to domena pracoholików, jeżeli odpowiednio mu to zakomunikujesz, potraktuje to podobnie do czynności służbowej.
  • Nie krytykuj – Nikt nie lubi być krytykowany. Stwarzając więcej sytuacji stresowych masz pewność, że Twój wybranek po krótkiej awanturze, od razu zabierze się do pracy. Lepszą opcją jest powiedzenie spokojnie, tego co się czuje, np.: „Ranisz moje uczucia, kiedy mówisz, że będziesz w domu na 18:00, a przychodzisz trzy godziny później.”
  • Podzielcie się obowiązkami – pozwoli Ci to na większą swobodę, ustalcie, kto odbiera dzieci ze szkoły, a kto robi zakupy i wychodzi z psem. Dzięki temu nie będziesz się musiała martwić o to, że cały dom jest na Twojej głowie, a on będzie musiał wywiązywać się ze swoich obowiązków, co zaowocuje jego uczestnictwem w życiu rodzinnym, a nie tylko zawodowym.
  • Czas wolny od urządzeń elektrycznych – ustalcie wspólnie kilka godzin w tygodniu, kiedy wyłączycie telefony komórkowe i komputery. To będzie czas, który będziecie mogli spędzić razem na rozmowach przy winie, lub grach planszowych z dziećmi. To chwile, których na pewno nie zakłóci służbowy telefon.
  • Skup się na sobie – to idealna rada dla kobiet, które jeszcze nie są matkami, kiedy on po raz kolejny zostaje po godzinach w pracy, albo siedzi godzinami nad laptopem, Ty zajmij się sobą! Zrób sobie maseczkę, poczytaj dobrą książkę, wybierz się z koleżankami na zakupy, lub siłownię. Nie będziesz się tak bardzo denerwować brakiem jego obecności, a może i on zauważy, że Ciebie nie ma i coś zrozumie.
  • Leczenie – Jeżeli wszystkie sposoby na przełamanie małżonka zawiodły, to najwyższy czas udać się na terapię. Uświadomienie drugiej osobie, że jest uzależniona nie jest proste, terapia nie może odbyć się przecież bez jej zgody. On będzie musiał sam zrozumieć, że ma problem i wykazać chęć zmienienia tego. Nie musi iść sam, wręcz przeciwnie wskazane jest, żebyście udali się tam wspólnie i przeszli przez to razem.

Zobacz też : Co zrobić, gdy on woli komputer

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.07.2011 12:40
jak to co robić - nie wiązać się!
/19.07.2011 12:40
jak to co robić - nie wiązać się!
/03.11.2010 12:15
mnie nachodzi taka refleksja, że to trzeba bardzo wcześnie wykrywać i bardzo szybko tłumic w zarodku. Już na studiach można wywnioskować, kto ma zadatki na pracoholika, nie należy jednak zapominać, że to osoby potrzebują opieki.