brzuch po ciąży fot. Adobe Stock

Brzuch po ciąży - jak wygląda i kiedy staje się płaski

Brzuch po ciąży - musisz wiedzieć, że po porodzie brzuch jest duży, obolały, a skóra luźna. Macica jest wciąż dużych rozmiarów, a brzuch powinien nie tracić już na cm po ok. 6-9 miesiącach. Wiele zależy od tego, czy karmisz piersią.
Edyta Liebert / 19.02.2020 13:35
brzuch po ciąży fot. Adobe Stock

Brzuch po ciąży nie prezentuje się atrakcyjnie i wiele kobiet po porodzie wygląda tak, jakby były w 6. miesiącu ciąży. To mija, ale czy brzuch wróci do stanu sprzed 9 miesięcy - to bardzo indywidualna sprawa.

Brzuch po ciąży - jak wygląda i kiedy staje się płaski

Brzuch po ciąży nie powinien być twoim największym zmartwieniem i gwarantujemy, że powrót do formy po porodzie nie będzie stanowił priorytetu. Musisz mieć też na uwadze, że nigdy nie będzie to forma taka, jak przed ciążą. Prawdopodobnie pępek zmieni swój kształt, skóra będzie luźniejsza. Gdzieniegdzie pojawią się rozstępy, jeśli będziesz miała szczęście, to tylko kilka.

Brzuch po ciąży jest „rozlany”, bolesny, obrzmiały. Nie spodziewaj się, że przez 9 miesięcy obciążenia, stanie się płaski w kilka tygodni. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem lub nie wygrałaś najlepszych genów na loterii, brzuch będzie potrzebował kilku miesięcy, by stać się płaski (o ile był też taki przed porodem).

Jak wygląda brzuch po ciąży

fot. Adobe Stock

Szacuje się, że podczas porodu kobieta traci ok. 8 kg, czyli tyle ile ważyło dziecko, wody płodowe, łożysko. W trakcie połogu organizm pozbywa się nagromadzonej wody, więc to kolejne kilogramy, które z dnia na dzień traci młoda mama - tym bardziej, jeśli karmi piersią. Laktacja i naturalne karmienie wpływa pozytywnie (za sprawą hormonów) na obkurczanie się macicy. Przygotuj się i przeczytaj więcej o połogu.

Warto też podjąć temat diety w ciąży - jeśli twoim przysmakiem były słodycze i fast foodowe jedzenie, to nawet jeśli jesteś osobą szczupłą z szybką przemianą materii, po ciąży dostrzeżesz skutki jedzenia tych posiłków.

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to, kiedy brzuch po ciąży staje się płaski i czy w ogóle taki będzie, bez ćwiczeń podjętych w odpowiednim czasie. Najpierw jednak wiedz, że brzuch po ciąży wymaga specjalnej troski:

  • ogranicz schylanie i dźwiganie ciężarów powyżej 5 kg,
  • skup się na prawidłowej postawie pionowej (nie garb się),
  • trenuj mięśnie dna miednicy (już w dobę po porodzie),
  • pij dużo wody i błonnika (to wspiera pracę jelit i eliminuje uczucie wzdęcia),
  • wstawaj z łóżka z pozycji bocznej, nie obciążając mięśni brzucha,
  • stosuj kosmetyki (olejek, np. różany) na skórę brzucha.

Brzuch po ciąży po cesarce

Nie bez znaczenia jest to, czy kobieta rodzi siłami natury, czy drogą cesarskiego cięcia. W drugim przypadku sytuacja wymaga większej atencji i troski - najpierw o ranę, a później bliznę po cesarce. Ciało musi dojść do siebie i należy unikać forsownych ćwiczeń przez co najmniej 6 miesięcy. Nie należy obciążać mięśni brzucha.

Brzuch po ciąży po cesarce

fot. Adobe Stock

Brzuch po ciąży po cesarskim cięciu może dłużej dochodzić do siebie - statystycznie taki scenariusz dotyka kobiety po 35. roku życia, kiedy organizmowi trudniej przychodzi regeneracja po ciąży i ingerencji chirurgicznej. 

Nie bez znaczenia jest też fakt karmienia piersią - naturalny proces obkurczania w trakcie połogu to zmniejszenie się macicy niemal 30-krotnie. Wszystko to za sprawą hormonów, a szczególnie oksytocyny i prolaktyny.

Pamiętaj, że kondycja i wygląd brzucha po ciąży to sprawa indywidualna. Nie biczuj się psychicznie za „ciążowy brzuszek”, który nie zniknął przed pojawieniem się pierwszego mleczaka u dziecka.

Podejmij wyzwanie - najtrudniejsze w połogu i pierwszych miesiącach życia dziecka - nie ćwiczeń, a troski o swoje ciało. Jak się okazuje, kobiety zapominają o swoich ciałach, zapominają je odpowiednio nawadniać, odżywiać, suplementować. Zrób to dla nas i nie zapomnij o sobie.

Co się dzieje po porodzie? Przeczytaj: