POLECAMY

Najczęstsze błędy wychowawcze

Choć swoje dzieci chcemy wychowywać jak najlepiej, zdarzają się nam błędy wychowawcze. Podpowiadamy, jak mądrze kochać dziecko.
Najczęstsze błędy wychowawcze fot. Panthermedia

Lista rzeczy, których mama i tata nigdy nie powinni robić, jest długa. Poznaj więc wykroczenia popełniane na ogół przez oddanych rodziców, którzy za swoimi pociechami świata nie widzą. Oto one:

Wyręczasz dziecko

Rozwiązując za malca wszystkie jego problemy, nie przygotujesz go do samodzielnego życia. Pozwól więc, by sam pokonywał rozmaite przeszkody, np. przy posługiwaniu się łyżeczką czy sznurowaniu butów.

Niczego nie odmawiasz

A kochający rodzic ma wręcz obowiązek mówić dziecku: „nie” (np.: „Zjadłeś już dość słodyczy”). Inaczej nie wychowa się mądrego i silnego człowieka, który kiedyś, gdy zajdzie potrzeba, też będzie umiał być asertywny.

Brak ci konsekwencji

Jeśli ustalasz jakąś zasadę (np.: „Tylko dwie kreskówki dziennie”), później ściśle się tego trzymaj. Dzięki temu dziecko wie, gdzie leżą granice, co daje mu poczucie przewidywalności zdarzeń i kontroli nad nimi. Tak postępując, zaspokajasz też dziecięcą potrzebę bezpieczeństwa. Malec wie, co jest dozwolone, a co nie i nie musi wciąż testować twojej wytrzymałości.

Okazujesz malcowi zbyt mało uczuć

Pod wpływem czułego dotyku – głaskania, tulenia, całowania – do mózgu docierają stymulujące sygnały, dzięki którym dziecko czuje się bezpiecznie. Ale nie tylko! Dzięki temu wzmacnia się jego system immunologiczny, maluch lepiej się rozwija i jest odporniejszy psychicznie. Właśnie dlatego każdą chwilę wykorzystuj na okazywanie uczuć - zachowanie to przyniesie korzyści nie tylko malcowi, ale również i tobie!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)