POLECAMY

7 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców

Wychowanie dziecka nie jest prostym zadaniem. Jeśli tych błędów nie popełnisz, możesz być pewna, że mu podołałaś!
7 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców fot. Fotolia

1. Niesłuchanie potrzeb dziecka

Niejedna mama i niejeden tata wie lepiej, kiedy maluch chce jeść, pić, spać, czym powinien się bawić. I nie dopuszcza do siebie myśli, że dziecko zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb. A jeśli rodzic "wie zbyt dobrze", smyk od początku jest na przegranej pozycji...

2. Ustępstwa

Jeśli chcesz, by dziecko zapamiętało, że coś trzeba robić zawsze (np. myć zęby) pilnuj, by tak się działo. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nie można postąpić inaczej, bo np. maluch usnął w aucie lub leży z gorączką w łóżku. Ustępstwo z błahego powodu to sygnał, że warto prosić, kłócić się i płakać.

3. Wyręczanie smyka w obowiązkach

Wiadomo – mama i tata szybciej założą buty, zawiążą czapkę, a w przyszłości spakują tornister i odrobią lekcje. Wyręczane dziecko przyzwyczaja się, że tak będzie zawsze. Aby uniknąć kłopotów, od początku zachęcaj do samodzielności (nawet jeśli maluch jest niedokładny). Z czasem wszystkiego się nauczy.

4. Szantaż

„Zjesz obiad, kupię ci lizaka”, „Połkniesz syrop, dostaniesz nową zabawkę”. Brzmi znajomo? Niestety tego typu szantaże działają na dziecko inaczej niż byśmy chcieli. Maluch nie je dla zaspokojenia głodu, ale w oczekiwaniu na korzyść lub dlatego, że jest przez rodziców zastraszony.

5. Pobłażanie

To nic innego, tylko słynne wychowanie bezstresowe. Zwolennicy tej metody zakładają, że nie można maluchowi zabronić kupna kolejnej lalki, czy nakazać, by wcześnie chodził spać. Ich zdaniem zakazy i nakazy stresują. Psychologowie jednak dowodzą, że takie wychowanie dzieciom nie służy, że powinny żyć w świecie, w którym obowiązują czytelne zasady. Więc nie bądź pobłażliwa.

6. Krzyki

Chyba nikt tak skutecznie jak własne dziecko nie potrafi wyprowadzić cię z równowagi. Ale też nikomu, tak jak tobie, nie zależy na jego dobru. Krzycząc, złoszcząc się, wpadając w furię, możesz dziecko przestraszyć, sprawić, że przestanie ci ufać i traktować dom, jak bezpieczną przystań. Powtarzające się krzyki upokarzają, sprawiają, że maluch traci wiarę w siebie i gorzej się zachowuje.

7. Klapsy

Bicie dzieci jest prawnie zabronione i powoli do rodziców dociera, że klaps to zwykła przemoc, z której nic dobrego nie wynika. Doświadczające jej dziecko czuje się zagubione, nie rozumie świata, wyrasta na zakompleksioną osobę, która nie ufa ludziom. Miłości nigdy nie okazuj klapsem.

Dowiedz się więcej o wychowaniu dziecka:


na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódź/Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)