POLECAMY

3 rady, jak wybrać bezpieczną zabawkę

Podpowiadamy, jaka powinna być bezpieczna zabawka.
3 rady, jak wybrać bezpieczną zabawkę fot. Fotolia

Co roku Inspekcja Handlowa kontroluje produkty przeznaczone dla najmłodszych, także zabawki. Sprawdza, czy są właściwie oznakowane, bada konstrukcję i materiały, z których je wykonano.

1. Bez drobnych elementów

To niezwykle ważne w przypadku zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat. Grzechotki, gryzaki, maskotki nie powinny mieć części, które dziecko mogłoby urwać i połknąć. Ważne, by zabawki były zrobione z mocnego, wytrzymałego materiału i były pozbawione ostrych, wystających krawędzi.

2.  Ze znakiem CE

Gwarantuje on, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa, jakie obowiązują na terenie Unii Europejskiej i, co bardzo ważne, nie zawiera niedopuszczalnej ilości szkodliwych ftalanów oraz innych toksycznych substancji. Ftalany dodawane są do tworzyw sztucznych, aby je zmiękczyć. Wykrywa się je w miękkich lalkach, piłkach, skakankach.
 

3.  Bez niebezpiecznych pułapek

Zabawki o dużych, ruchomych elementach muszą być tak skonstruowane, by dziecko mogło wyjąć rączkę czy nóżkę spomiędzy poszczególnych części. Gdy przedmiot jest na tyle duży, że malec ma możliwość wejścia do środka musi swobodnie w nim oddychać. Jeśli zabawka dla trzylatka ma linkę lub sznurek zakończony kółkiem, sprawdź czy nie są one zbyt długie (powyżej 22 cm). Dłuższe mogłyby utworzyć niebezpieczną zaciskającą się pętlę.

Sprawdź też inne porady o wychowaniu:

Małgorzata Świgoń

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)