Bezpieczna zabawka fot. Fotolia

Zabawka musi być bezpieczna

Wybierając prezent, nie kieruj się ceną czy modą. Zadbaj o to, by nie zagrażał zdrowiu dziecka.
Alicja Hass / 06.12.2015 15:38
Bezpieczna zabawka fot. Fotolia

Zapewne wiele razy uległaś prośbom swojej pociechy, która widząc misia czy lalkę, aż piszczała, by ją dostać. Kupiłaś, nie zastanawiając się, czy przez to nie sprowadzisz sobie problemu na głowę, bo maskotka mogła wyrządzić dziecku krzywdę.  Jak rozpoznać, czy zabawka nadaje się dla naszej pociechy?

Przyjrzyj się metce

Przepisy prawa wymagają, by na każdej zabawce były umieszczone określone symbole i ostrzeżenia, po których można rozpoznać, czy zabawka jest dla dziecka bezpieczna i odpowiednia do wieku.Dlatego kupując ją sprawdź, czy na metce są:

 • Znak CE – ten symbol (umieszcza go na zabawce producent wyrobu) gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna. To oznakowanie obowiązuje (w całej Unii.
 • Nazwa i adres producenta.
 • Informacje o przeznaczeniu zabawki (np. gryzak dla niemowląt);
 • Różnego rodzaju ostrzeżenia i dane określające wiek dziecka. Na przykład: "Nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 lat", "Uwaga, do użytku wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej" (m.in. w przypadku zestawów chemicznych), "Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie". To ostatnie ostrzeżenie dotyczy gier zapachowych i smakowych, niektóre mogą zawierać substancje, wywołujące alergie.
 • Dodatkowe certyfikaty. Niektóre zabawki posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka, w rodzaju np.: "Produkt pozytywnie zaopiniowany przez CZDZ, "Produkt polecany przez Instytut Matki i Dziecka".

Uważaj na dodatkowe informacje

Zabawkę powinnaś starannie obejrzeć, zwłaszcza jeśli kupujesz ją dla malucha poniżej 3 roku życia.

 • Gdy się składa z drobnych elementów, które dziecko łatwo może połknąć zwróć uwagę na informację, czy maluch może się tym bawić sam czy pod nadzorem rodzica.
 • Urządzenia umożliwiające dziecku poruszanie się (np. chodzik) muszą być wyposażone w system hamowania, zaś zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napieciu powyżej 24V.
 • Gryzaki i zabawki gumowe muszą mieć informację, że tworzywo, z którego są zrobione, nie zagraża zdrowiu dziecka.
 • Zabawki składające się z magnesów lub części magnetycznych, powinny zawierać opis ryzyka związanego z obecnością magnesów.

Instrukcja jest ważna

Zabawka musi mieć instrukcję w języku polskim dotyczącą:

 • montażu (np. wózek dla lalek) z podaniem części, które w razie wadliwego złożenia mogą spowodować niebezpieczeństwo;
 • użytkowania (np. hulajnoga), sposobu udzielenia pierwszej pomocy ewentualnie zalecenia o konieczności posiadania określonych umiejętności;
 • konserwacji (np. huśtawka) oraz informacji o konieczności przeprowadzenia kontroli poszczególnych części
 • rodzaju stosowanych baterii, akumulatorów.

Uwaga! Jeżeli podejrzewasz, ze zabawka nie jest bezpieczna, możesz to zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej właściwego ze względu na miejsce dokonania zakupów (adresy dostępne na stronie www.uokik.gov.pl) lub do Departamentu Nadzoru Rynku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pl. Powstańców Warszawy 1,  00-950 Warszawa, tel.: +48 (22) 826 14 35, 556 03 90.

Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani domu

Przeczytaj również:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)