Jak poradzić sobie z andropauzą?

Jak objawia się andropauza? Zastosuj hormonalną terapię zastępczą dla mężczyzn!
/ 27.05.2014 16:12

Brak energii, gorszy nastrój, obniżone libido, uderzenia gorąca – to symptomy, na które zwykle skarżą się dojrzałe kobiety, ale ten problem dotyczy też mężczyzn. Tak objawia się bowiem andropauza będąca efektem spadku poziomu testosteronu. Z wiekiem jego ilość w organizmie naturalnie się obniża. Można sobie jednak z tym poradzić.

Andropauza - objawy i leczenie

fot. Fotolia

Zastępcza terapia hormonalna dla... mężczyzn?

Terapia hormonalna zalecana przez lekarzy kobietom nikogo nie dziwi, ale już u mężczyzn często budzi sensację, bo menopauzę uważa się za przypadłość typowo damską. Tymczasem warto wiedzieć, że i u niektórych panów poziom hormonów z wiekiem się zmienia – w okresie od 25. do 60. urodzin tracą oni nawet 70% testosteronu. Efekt to odczuwanie przez nich nieprzyjemnych symptomów andropauzy, czyli męskiego odpowiednika klimakterium.

Najpierw: test Adama!

Mężczyźni, którzy zauważą u siebie wspomniane objawy, powinni skonsultować się z lekarzem. By przygotować się do wizyty, dobrze jest jednak najpierw wypełnić kwestionariusz nazywany testem Adama – można go bez problemu znaleźć w internecie. Składa się on z kilku krótkich pytań dotyczących charakterystycznych dla andropauzy objawów, na które udziela się odpowiedzi „tak” lub „nie”. To ułatwia późniejszą rozmowę ze specjalistą i opowiedzenie mu o symptomach. Kolejnym krokiem jest wykonanie zleconych przez lekarza badań – zwykle tych podstawowych, a więc morfologii, OB i analizy moczu, a dodatkowo także zmierzenie poziomu testosteronu we krwi.

Co, jeśli poziom testosteronu jest zbyt niski?

Jeśli wyniki wykażą zbyt niski poziom testosteronu, nie ma powodów do paniki. Można go uzupełnić dzięki hormonalnej terapii zastępczej z wykorzystaniem odpowiednich środków farmakologicznych zawierających testosteron. Mogą one mieć postać tabletek, zastrzyków, plastrów czy żeli.

Kuracje za pomocą testosteronu już od lat są stosowane między innymi w USA i w Europie Zachodniej, a teraz korzystać z nich mogą też mężczyźni w Polsce.

Taka terapia to ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego bardzo ważne jest, by w trakcie jej trwania pozostawać pod stałą opieką lekarza, który będzie dobierał odpowiednie dawki leków. Dzięki temu będzie ona bezpieczna dla organizmu i przyniesie pożądane efekty, które zwykle są zauważalne już po około trzech miesiącach.

Choć mężczyźni mówią o tym niechętnie, to w ich organizmach wraz z upływem lat również zachodzą zmiany wywoływane przez hormony. Spadkowi poziomu testosteronu często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem i witalnością także po pięćdziesiątce, warto poradzić się lekarza, a w razie potrzeby zdecydować się na terapię hormonalną.

Na podstawie materiałów prasowych Medicover

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)