POLECAMY

Przyjęto nowy projekt w sprawie 500+. Co i kiedy się zmieni?

Zmiany dotyczą głównie rodziców samotnie wychowujących dzieci.
Przyjęto nowy projekt w sprawie 500+. Co i kiedy się zmieni? fot. Fotolia

Nowe zasady mają wejść w życie za rok. Kiedy dokładnie i jakich zmian możemy się spodziewać?

Jesteś samotnym rodzicem? Żądaj alimentów!

We wtorek 6 czerwca rząd przyjął projekt, który ma wyeliminować „nieliczne, ale jednak niepożądane” działania wiążące się z programem Rodzina 500 plus. Główne założenia mają pozostać takie same – zmiany będą natomiast dotyczyły głównie przyznawania świadczeń osobom, które deklarują samotne wychowywanie dziecka. W takim przypadku deklarujący będzie musiał ustalić alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. W przypadku wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania, osoba otrzymująca świadczenie będzie mogła zostać wezwana przez gminę do złożenia odpowiednich wyjaśnień.

Zgodnie z konstytucyjną zasadą pomocniczości, świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko, dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany
– napisano w komunikacie.

Dopasowywanie dochodu

Nowy projekt ma też zapobiegać dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Niektóre osoby rozwiązują bowiem umowę z pracodawcą, a potem ponownie ją nawiązują na innych warunkach. W takim przypadku  nie byłoby to traktowane jako utrata dochodu, jeśli nastąpiłoby przed upływem 3 miesięcy.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia 2018 roku.

W życie ma szansę wejść program "Aktywna rodzina"! Mówimy o tysiącach złotych zysku dla KAŻDEJ rodziny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)