POLECAMY

15 sposobów na oszczędzanie

Dziecko to największy skarb i na nim oszczędzać nie sposób. Można natomiast ograniczyć niepotrzebne wydatki – tak, by zostało nam więcej pieniędzy na te naprawdę niezbędne.
15 sposobów na oszczędzanie fot. Panthermedia

1. Kupuj ubranka typu unisex...
Zwłaszcza, jeśli planujesz mieć więcej dzieci niż jedno. Dziewczynki naprawdę nie muszą być ubrane na różowo od urodzenia. Przyjdzie na to czas, kiedy pójdą do przedszkola i same zaczną się tego domagać.
 
2... i inne rzeczy też!
Zamiast błękitnej pościeli w auta, wybierz zieloną w krówki albo żółtą w pieski. Też jest śliczna, a przy okazji wykorzystujesz te chwile, kiedy twój synek akceptuje jeszcze w swoim otoczeniu rzeczy bez logo Ben10...

3. Uszyj coś sama.
Powiedzmy to otwarcie – poszewka na kołdrę czy poduszkę to zszyty prostokąt materiału, a prześcieradło i zasłonka – prostokąt obrębiony. To się nie może nie udać. Pod warunkiem, że masz maszynę.

4. Wybierz funkcjonalny wózek.
 Wózki to nie samochody. Te najdroższe od tych średniej klasy różnią się znacznie... Ceną. Ale nadal nie znajdziesz w nich klimatyzacji czy czujnika parkowania. Lepiej postawić na jakość, a szpanować czym innym.

5. Bądź ekologiczna i kup używaną wyprawkę.
A jeszcze lepiej, jeśli odziedziczysz ją po znajomych. Są rzeczy, które dziecko używa tylko przez kilka miesięcy, i nie ma szansy, by je zniszczyło, np. taka kołyska... Kiedy przestaniecie jej używać, podpisz ją od spodu (imieniem i nazwiskiem dziecka) i... przekaż dalej. Niektóre kołyski utulą do snu naprawdę dużą gromadę maluszków!
Jeśli koleżanki przekazują ci ubranka po swoich dzieciach z zastrzeżeniem, że chcą je odzyskać, bo np. same planują kolejne, zrób niezmywalnym markerem kropki (znaczki, literki) na metkach. Inaczej po kilku miesiącach nie rozróżnisz, co od kogo dostałaś.
Pamiętaj, że w wypadku używanych fotelików samochodowych musisz mieć pewność, że nie brały udziału w wypadku lub stłuczce, bezpieczniej więc kupować je od znajomych.

6. Rób zakupy na allegro i innych aukcjach internetowych.
Korzystaj też z internetowych porównywarek cen.
 
7. Duże sprzęty – w dużych sklepach.
Dziecięce meble bywają o 20 proc. tańsze w dużych sklepach meblowych lub hipermarketach, niż w sklepiku sprzedającym wyłącznie rzeczy dla dzieci.

8. Kupuj hurtem.
Pieluchy, kaszki... – te produkty dziecko zużywa w hurtowych ilościach. Kupuj je w hurtowych opakowaniach – będzie taniej!

9. Karm piersią.
Nie zawsze jestto możliwe, ale karmienie piersią naprawdę wychodzi najtaniej!
Pamiętaj, by twoja dieta była bogata w wapń – inaczej ewentualne oszczędności pójdą na pokrycie rachunku u dentysty.

10. Dbaj o zęby dziecka.
Jedna plomba może kosztować i 150 zł. Taniej wyniosą codzienne mycie zębówi wizyty u dentysty co pół roku.

11. Do picia podawaj wodę.
I to nie tylko dziecku. Jest zdrowa, tania, nie tuczy i nie niszczy szkliwa jak słodzone soki czy (odpukać!) cola.

12. Prezenty dawaj z serca.
Koleżance urodziło się dziecko? Przywieź jej lasagnę do odgrzania, miskę sałatki albo swój popisowy sernik. Masz duże szanse, że doceni twój prezent bardziej niż kolejny designerski gadżet. Możesz też podarować jej np. kupon na wolny wieczór – zajmiesz się wtedy jej dzieckiem. Bezcenne!

13. Sama obcinaj dziecku włosy.
Potrzebne będą ci ostre nożyczki, spryskiwacz na wodę, grzebień i ew. maszynka do strzyżenia.

14. Szukaj darmowych rozrywek.
W prasie, internecie i na plakatach znajdziesz informacje o atrakcjach dla dzieci w twojej okolicy. Zorientuj się też, czy w pobliżu twojego domu nie ma jakiejś klubokawiarni – często organizują np. czytanie bajek czy warsztaty za darmo albo niewielką opłatą. Można też wybrać się na darmowe zwiedzanie stajni lub firmy sprzedającej sprzęt budowlany.

15. Naucz korzystania z nocnika.
Jest to proces żmudny i trzeba liczyć się ze stratami: zasiusianymi majtkami, spodniami czy dywanem, ale i tak warto!

Zobacz więcej na Mamo, To Ja!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)