POLECAMY

Znieczulenie przed porodem? Poznaj 7 skutecznych propozycji!

Nie tylko znieczulenie zewnątrzoponowe zniweluje ból porodowy. Istnieją również inne, skuteczne sposoby. Poznaj je!
Znieczulenie przed porodem? Poznaj 7 skutecznych propozycji! fot. Fotolia

1. Znieczulenie przy porodzie: balonik do treningu krocza

Jak działa? Pomaga w uelastycznieniu tkanek krocza, by mogły rozciągnąć się podczas porodu. Wkłada się go do pochwy, pompuje, najpierw do około 5 cm średnicy, a potem wypycha siłą mięśni. Po około 3 tygodniach ćwiczeń balonik udaje się napompować do średnicy około 10 cm, co odpowiada mniej więcej obwodowi główki dziecka.

Co odróżnia tę metodę? Trening z balonikiem udowadnia przyszłej mamie, że jest w stanie własnymi siłami urodzić dziecko.

2. Znieczulenie przy porodzie: aparat TENS

Jak działa? To jedna z najbezpieczniejszych metod walki z bólem porodowym. Aparat przez skórę stymuluje nerwy delikatnymi impulsami elektrycznymi (do twoich pleców przyklejone są elektrody), przez co zmniejsza odczucia bólowe.

Co odróżnia tę metodę? Według badań 80% rodzących z Tensem czuło znacznie mniejsze dolegliwości. Dodatkowa korzyść jest taka, że można z nim chodzić i zmieniać pozycję. Jeśli jesteś zdecydowana na tę metodę łagodzenia bólu upewnij się czy szpital, w którym chcesz rodzić, ma go na wyposażeniu.

3. Znieczulenie przy porodzie: żel położniczy

Jak działa? Żel położniczy to stosunkowo nowy wynalazek. Po wprowadzeniu go do dróg rodnych te stają się bardziej śliskie, dlatego dziecko łatwiej może się wydostać na świat. Zastosowanie go skraca czas wypierania dziecka, czyli drugą fazę porodu.

Co odróżnia tę metodę? Żel powoduje uelastycznienie tkanek miękkich kanału rodnego i tym samym zmniejsza ryzyko, że dojdzie do ich pęknięcia. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz za niego sporo zapłacić (od 180 do 400 zł).

4. Znieczulenie przy porodzie: empetrójka

Jak działa? Naukowcy ustalili, że podczas słuchania ulubionej muzyki mózg zaczyna produkować endorfiny, chociaż nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Ważne, żebyś słuchała muzyki, którą lubisz. Unikaj jednak ostrych brzmień, które mogą za bardzo pobudzać.

Co odróżnia tę metodę? Jest przede wszystkim tania i sama decydujesz, kiedy nadeszła na nią odpowiednia pora. Na dodatek możesz posłuchać ulubionych kawałków.

5. Znieczulenie przy porodzie: aromaterapia

Jak działa? Jeśli podczas przyjazdu do szpitala czujesz stres, możesz wąchać mieszankę olejków – lawendy, geranium i drzewa różanego. Ważne, by były to olejki naturalne, a nie sztuczne aromaty.

Co odróżnia tę metodę? Podobnie do empetrójki, jest tania i sama decydujesz, kiedy chcesz z niej skorzystać. Dodatkowo kieruj się zasadą, by – podobnie jak z muzyką – stosować tylko te olejki, których zapach ci odpowiada (i nie ma przeciwwskazań, by stosować je w ciąży).

6. Znieczulenie przy porodzie: nauka oddychania przeponą

Jak działa? Nauka oddychania przeponą to nic innego jak oddychanie z użyciem mięśnia, który oddziela klatkę piersiową od brzucha. Zwykle oddychamy płytko, nie wypełniając całej powierzchni płuc.

Co odróżnia tę metodę? Prawidłowy oddech (gdy leżysz i położysz rękę na brzuchu, powinien on podnieść się, gdy wciągniesz doń powietrze) pozwoli dotlenić organizm, zmniejszyć napięcie mięśni i złagodzić zmęczenie. Wpływa nawet korzystnie na pracę macicy. Dzięki prawidłowemu oddechowi maleństwo, które pokonuje drogę na świat, jest bardziej dotlenione.

7. Znieczulenie przy porodzie: ćwiczenia Kegla

Jak działa? To jeden ze sposobów na wzmocnienie mięśni krocza, który pomaga przygotować je do porodu. Polegają na ich napinaniu
i rozluźnianiu.

Co odróżnia tę metodę? Można je robić w dowolnym czasie i miejscu, gdy jedziesz autobusem do pracy, gdy stoisz w kolejce do kasy lub siedzisz przed TV. Silne mięśnie krocza pomogą zapobiec niekontrolowanym pęknięciom podczas porodu, a po nim problemom z nietrzymaniem moczu.

Dowiedz się więcej na temat porodu:


na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Wódz/Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)