Znieczulenie podpajęczynówkowe

Czy w czasie porodu naturalnego można podać kobiecie znieczulenie podpajęczynówkowe, czy tylko podczas cesarskiego cięcia?
Znieczulenie podpajęczynówkowe

Czy w czasie porodu naturalnego można podać kobiecie znieczulenie podpajęczynówkowe, czy tylko podczas cesarskiego cięcia?


Ania
Podczas naturalnego porodu najczęściej stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Znieczulenie podpajęczynówkowe stosuje się w przypadku kończenia ciąży poprzez zabieg cięcia cesarskiego. Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na podaniu do przestrzeni podpajęczynówkowej, znajdującej się w środku kręgosłupa (w pobliżu rdzenia kręgowego) leku o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek, przedostając się do rdzenia kręgowego, znieczula go - przekazywanie bólu przez rdzeń zostaje zablokowane.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Sorrry, ale nie zgadzam się z powyższą opinią. Znieczulenie podpajęczynówkowe wykonuje sie również i do znieczulenia porodu. Jest ono , w przypadku porodu drogami i siłami natury zarezerwowane dla szczególnych sytuacji, np jak konieczność wykonania znieczulenia przy bardzo dużym rozwarciu i PRZY bardo nasilonych dolegliwościach bólowych, kiedy nie ma już czasu na wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego.. Tak w ogóle, to uważam, że na określone tematy powinni wypowiadać się fachowcy. Nie uważam, żeby położna była fachowcem od znieczuleń. Polecam gorąca serwis o znieczuleniach http://znieczulenie.isgreat.org Znajduje sie tam dokładne i FACHOWE omówienie róznych znieczuleń, w tym znieczulenia do porodu. Pozdrawiam Panią Położną.
/6 lat temu
Ten serwis o różnych znieczuleniach, w tym i o znieczuleniu do porodu uległ przeniesieniu i jest teraz pod adresem http://znieczulenie.webd.pl