kobieta w ciąży fot. Panthermedia

Zaplanuj swój poród

Poród to jedna z najważniejszych chwil twojego życia! Z tego powodu wcześniej przemyśl, jak chciałabyś, żeby wyglądał.
/ 21.03.2012 15:37
kobieta w ciąży fot. Panthermedia

Tak, jak planowałaś wymarzone wakacje czy ślub, tak pomyśl, jak ma wyglądać chwila, kiedy pierwszy raz zobaczysz maleństwo. Kiedyś mu o niej opowiesz!

To twoje prawo

Od kwietnia 2011 roku, zgodnie z prawem, każda kobieta powinna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę opracować plan porodu. Niestety, rzadko tak się dzieje, dlatego pamiętaj, że możesz tego wymagać!

Zaangażujcie się w to razem

Tworzenie planu porodu nie musi być tylko na twojej głowie. Przecież wiele decyzji (np. czy chcesz, by był obecny przy porodzie, kto ma przeciąć pępowinę) dotyczy bezpośrednio twojego partnera. Już teraz możecie się nad tym wspólnie zastanowić. Następnie porozmawiaj na ten temat z osobą prowadzącą ciążę.

W czym pomoże lekarz?

Na pewno lekarz lub położna podpowie ci, co jest najlepsze dla dziecka i czy twój plan jest możliwy do zrealizowania w danym szpitalu. Na cztery tygodnie przed porodem wybierz się do niego i dowiedz się, co z tego, co zaplanowałaś, będzie możliwe. Masz jeszcze trochę czasu, by zastanowić się, czy z czegoś zrezygnować, czy raczej wybrać inną placówkę.

Plan a poród

Plan porodu jest częścią twojej dokumentacji medycznej – dlatego koniecznie pokaż go, gdy będziesz przyjmowana na oddział. Oczywiście, może się zdarzyć, że z powodów medycznych twój poród będzie wyglądał nieco inaczej – bo przecież najważniejsze jest dobro dziecka i twoje. Plan nie jest czymś, co wiąże lekarzowi ręce.

Zmiany planu podczas porodu

W trakcie porodu lekarz może zaproponować inne zabiegi. Jednak wszelkie zmiany powinny być uzasadnione, a ty masz prawo do wyrażenia zgody lub odmowy. Nie bój się pytać, prosić, czy wymagać. Nie myśl, że będziesz przez to gorzej potraktowana. Oczywiście, możesz biernie poddać się temu, co zaproponują ci w szpitalu. Tylko czy wtedy poród będzie wspaniałym wydarzeniem rodzinnym?

Najważniejsze pytania

* Dlaczego wybierasz ten, a nie inny szpital, jako miejsce, gdzie chciałabyś urodzić? Co wzięłaś pod uwagę: odległość od miejsca zamieszkania,
standard oferowanych usług?
* W jaki sposób chcesz urodzić (np. w łóżku, na fotelu, na materacu, a może w wannie)?
* Czy chciałabyś, by ktoś był obecny przy porodzie (mąż, partner, mama, przyjaciel) i czy przez cały czas, czy tylko w jakimś konkretnym momencie?
* W jakiej pozycji chciałabyś urodzić (np. na leżąco, a może w kuckach)?
* Czy uważasz, że potrzebne ci będzie znieczulenie i jakie (masaże, kąpiel, piłka do rodzenia, znieczulenie zewnątrzoponowe)?
* Kto powinien przeciąć pępowinę?
* Jak chcesz karmić: piersią czy butelką?