POLECAMY

Włosy wypadające po ciąży – kwestia hormonów

Wypadanie włosów po ciąży, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią, stanowi duży dyskomfort dla kobiet. Czy warto się niepokoić? Co zrobić, jeśli problem przerzedzonych włosów przeszkadza nam normalnie funkcjonować?
Włosy wypadające po ciąży – kwestia hormonów

Włosy przyszłej mamy

Bardzo częste zjawisko, jakim jest wypadanie włosów po ciąży, spędza wielu kobietom sen z powiek. Włosy wypadają nam wszystkim, nie jest to odkrywcze stwierdzenie, ale z całą pewnością jest pewna grupa ludzi, u których ten proces na jakiś czas zostaje zahamowany. Są to właśnie przyszłe mamy. Wydzielające się wtedy, w znacznie większych ilościach niż normalnie, hormony powodują, że przyszłe mamy mają wtedy piękne, grube, lśniące włosy. Włosy, do których tak łatwo każda kobieta jest się w stanie przyzwyczaić, a z których następnie wcale nie tak łatwo jej zrezygnować.

Hormonalne skoki

Należy już na samym początku oswoić się z myślą, że po urodzeniu dziecka, zwłaszcza w czasie karmienia piersią, część tych pięknych, nowych włosów może wypaść. Czasem jest to nawet 50%, u niektórych kobiet jest to trwały proces. Za takie zjawisko odpowiadają hormony. Poziom estrogenów spada do poziomu sprzed ciąży i zaczynają wypadać te włosy, które zachowały się podczas jej trwania. U kobiet karmiących piersią wydziela się dodatkowo duża ilość prolaktyny – nadmiar tego hormonu również powoduje wypadanie włosów. Kiedy się denerwujemy, to także wydzielanie prolaktyny jest podwyższone i dlatego „łysiejemy z nerwów”. Każda młoda mama wciąż ma do czynienia z nerwowymi sytuacjami, także tym bardziej jest narażona na zwiększone wydzielanie prolaktyny.

Czytaj też: Wielozadaniowa prolaktyna

Co robić?

Lekarz dermatolg może polecić nam ampułki do wcierania w skórę głowy, które wzmocnią cebulki włosów i pozwolą im się powoli zregenerować. Przerzedzone włosy można również uzupełnić u trychologa. W wielu przypadkach nie jest konieczne stosowanie uzupełnień na stałe. Jeśli natomiast kosmetyki nie działają, można zastosować zabiegi trychologiczne. Często, jakiś czas po urodzeniu dziecka, włosy znów stają się gęstsze.

Polecamy: Zwiększone wypadanie włosów po ciąży - co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/3 lata temu
Tez mialam problem z wypadaniem wlosów.. na szczeście trafiłam w aptece na Kerabione - to suplement diety z bogatym składem i już po pierwszym opakowaniu widzialam zdecydowaną poprawę kondycji włosów - mniej wypadały, były mniej łamliwe i gęściejsze. Dodatkowo zapomniałam o kruchych paznokciach. Naprawde nie znalazłam nic lepszego! Spróbujcie:)
/4 lata temu
ten do stosowania na sucho jest bardzo dla mnie przydatny bo kiedy tylko mam ochote to mogę odświeżyć wlosy w kilka minut. Nie musze się zastanawiać nad pogoda za oknem i szukać łazienki itp. Zawsze moge miec odswieżone wlosy.
/4 lata temu
jest taki do stosowania na sucho??? Rewelacyjne rozwiązanie!Ja duzo podrózuje i taki szampon jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na szybkie odświeżenie włosów.
POKAŻ KOMENTARZE (8)