POLECAMY

Trzeci okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Chociaż przed nami jeszcze dwa okresy porodu, to znaczna większość już za nami. W trzecim okresie z macicy musi się jeszcze wydostać łożysko i błony płodowe. Czego możemy się spodziewać w trzecim okresie porodu? Jeżeli wszystko idzie dobrze mija on szybko i bez większego wysiłku.
Trzeci okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Z chwilą przecięcia pępowiny rozpoczyna się trzeci okres porodu. Najważniejszym etapem jest pozbycie się łożyska i błon płodowych. Po krótkim czasie odpoczynku po narodzinach dziecka, macica znów zaczyna się kurczyć, ale słabiej. Powoduje to oddzielenie się łożyska od jej ściany. W przeciągu 10-30 minut zostaje ono usunięte na zewnątrz wraz z błonami płodowymi.

Opieka medyczna

Lekarz dokładnie ogląda łożysko, aby uzyskać pewność, że żadne tkanki nie pozostały w środku. Mogłoby to wywołać niebezpieczny stan zapalny lub zagrażające życiu krwawienie, a nawet choroby nowotworowe.

Następnie sprawdza się stan krocza. Trzeba dokładnie obejrzeć, czy nie wystąpiły żadne pęknięcia. Pozostawienie pękniętego krocza grozi komplikacjami w przyszłości (problemy podczas współżycia, natury fizjologicznej).

Czytaj także: Skąd się bierze konflikt serologiczny?

Powikłania

Czasami na tym etapie porodu mogą wystąpić pewne powikłania. Zdarza się, że łożysko nie zostaje wydalone na zewnątrz w przewidzianym czasie. Niekiedy macica jest już tak zmęczona porodem, że nie kurczy się dość intensywnie. Zwykle pomaga dożylne podanie leków pobudzających skurcze. Skuteczne są również masaże dna macicy. Jeżeli to nie pomaga, łożysko wydobywane jest przy pełnym (ogólnym) znieczuleniu kobiety.

Skala Apgar

Podczas III okresu porodu noworodek jest dokładnie oglądany przez pediatrę. Jego stan ocenia się na podstawie skali Apgar. Po sprawdzeniu oddechów, czynności serca, napięcia mięśni, wyglądu skóry i reakcji na bodźce maluchowi przyznaje się odpowiednią ilość punktów. Maksymalnie może uzyskać ich 10. Badanie powtarza się w kolejnych minutach życia. Jeżeli wszystko jest w porządku, dzidziusia ciepło się ubiera i wkłada do łóżeczka. Tam czeka aż mama będzie gotowa, żeby się nim zająć.

Polecamy: Test Apgar - pierwszy egzamin dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)