W przewlekłej niedomykalności w zależności od nasilenia objawów stosuje się inne metody leczenia

Test Apgar – pierwszy egzamin dziecka

Jeśli Twoje dziecko urodzi się w szpitalu, będzie musiało przejść pewne rutynowe procedury, które pozwolą lekarzom upewnić się, że jest bezpieczne i zdrowe. Proces ten może wyglądać nieco inaczej w poszczególnych szpitalach. Jak wygląda test Apgar i kiedy należy się martwić jego wynikami?
/ 25.10.2017 14:30
W przewlekłej niedomykalności w zależności od nasilenia objawów stosuje się inne metody leczenia

Test Apgar

Minutę po narodzinach Twoja córka przejdzie swój pierwszy test, który nosi nazwę testu Apgar. Jego nazwa pochodzi od nazwiska jego autorki, dr Virginii Apgar. Jest to system, który umożliwia ocenę stanu zdrowia dziecka tuż po jego przyjściu na świat.

Nazwisko dr Apgar jest używane jako akronim słów oznaczających pięć obszarów oceny:

  • A jak appearance (wygląd — głównie chodzi tu o kolor skóry dziecka),
  • P jak pulse rate (tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę),
  • G jak grimace (grymasy, czyli reakcja dziecka na irytujące sytuacje, takie jak poklepywanie czy delikatne prztyczki),
  • A jak activity (aktywność — napięcie mięśni jest testowane w drodze obserwacji, a także poprzez sprawdzanie siły oporu podczas zginania rączek i nóżek),
  • R jak respiration (oddychanie — czy dziecko może samodzielnie oddychać i płakać)

Kliknij i oblicz: Siatki centylowe

Jak to liczyć?

Każdy z tych czynników jest oceniany w skali od 0 do 2, gdzie 2 oznacza stan bardzo dobry. Stąd idealny wynik dla noworodka to 10 punktów.

Jeśli niemowlę otrzyma od 7 do 10 punktów, oznacza to, że jego stan jest dobry. Wynik poniżej 7 punktów wskazuje na to, że dziecko jest w niebezpieczeństwie i wymaga uważnej obserwacji albo opieki lekarskiej. Test Apgar jest powtarzany po pięciu minutach.

Słaby wynik nie jest powodem do paniki — większość dzieci, które przy narodzinach otrzymały niską punktację, jest zdrowa i rozwija się prawidłowo.

Zobacz też: Czy jestem w ciąży?

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Na czym polega zabieg Credego i czy jest potrzebny?