POLECAMY

Sposoby na dolegliwości połogowe

Po szczęśliwym zakończeniu ciąży powinnaś promienieć szczęściem, a tymczasem wcale tak kolorowo nie jest. W Twoim organizmie następuje radykalne zmiany fizyczne i biochemiczne.Fizyczna rekonwalescencja po porodzie przebiega stopniowo i wymaga czasu, zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni.
Po szczęśliwym zakończeniu ciąży powinnaś promienieć szczęściem, a tymczasem wcale tak kolorowo nie jest. W Twoim organizmie następuje radykalne zmiany fizyczne i biochemiczne. Fizyczna rekonwalescencja po porodzie przebiega stopniowo i wymaga czasu, zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni.

Po porodzie drogami natury możesz jeszcze przez kilka tygodni odczuwać pobolewania, naciągnięcie i obrzęk okolicy pochwy i krocza. Przy nacięciu lub pęknięciu krocza dolegliwości te przybierają na sile i często utrudniają wstawanie, siadanie, podnoszenie dziecka, czy załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Co zrobić, aby choć trochę załagodzić te dolegliwości. Oto kilka sposobów na obolałe krocze:
  • Noś luźne rzeczy. Nawet jeśli sie mieścisz w obcisłych dżinsach, unikaj ich. Najlepsza jest jeszcze przez pewien czas ciążowa odzież.
  • Noś bawełniana bieliznę, najlepiej bez żadnych sztucznych domieszek.
  • Szczególnie dbaj o higienę intymną
  • Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych zamiast papieru toaletowego używaj miękkich chusteczek higienicznych nasączonych środkiem odkażającym.
  • Stosuj okłady z lodu, nic lepiej nie łagodzi bólu i obrzęku krocza. Dobrym sposobem jest przechowywanie podpasek higienicznych w zamrażalniku.
  • Unikaj stania i długiego chodzenia, by nie obciążać krocza.
  • W ostateczności, sięgnij po tabletkę paracetamolu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
mnie najbardziej dokuczał silny ból krocza-pomagało siedzenie na tzw.kole poporodowym, do tego gojenie wspomaga częste wietrzenie krocza(do higieny używałam tylko szarego mydła i później provag żelu z kwasem mlekowym). Pocieszający jest tylko fakt ze dobrze gojące się krocze boli coraz mniej z dnia na dzień.
/9 lat temu
Moja zona miała cesarskie cięcie przy bliźniakach,maluszki są zdrowe lecz wystąpiły komplikacje u mojej kochanej żony.Miała starszen bóle brzuch , lecz lekarze wraz z ordyntorem oddziału stwierdzili że to normalne 2 dzień pobytu w szpitalu i małżonka miała poprawiane szwy ponieważ coś sie lekko sączyło. Na 5 dzień opuściła szpital,nacieszyliśmy sie byciem w domu AŻ"4" DNI. Ciągłe bule brzucha nie przechodziły wiec udaliśmy sie kolejny raz do doktora prowadzącego czyli naszego Ordynatora w szpitalu. Stwierdził ze pojawiły sie 3 krwiaki i trzeba szybko przeprowadzić operacje usunięcia ich. Zabieg trawł ok. godziny założone zostały 2 sączki i oczyszczona rana po cesarskim cięciu i ponownie zaszyta. Dzić mija doba od zabiegu i pojawił sie bardzo duży obrzęk warg sromowych. A co w tym szytkim jest najlepsze to fakt że Doktor- ORDYNATOR nie potrafi wyjaśnić co to jest i czym jest spowodowana ta opuchliźna.