POLECAMY

Śmiech na sali… porodowej

Gaz rozweselający wraca do łask – stosuje się go jako formę znieczulenia nie tylko w gabinetach dentystycznych, ale i na salach porodowych. Jak znieczulenie gazem rozweselającym podczas porodu wpływa na zdrowie matki i dziecka? Czy poród może być dzięki temu mniej bolesny? Czytamy w „Rzeczpospolitej”, w artykule „Pacjentki rodzą na wesoło”.
Śmiech na sali… porodowej

Gaz rozweselający jako znieczulenie porodu

Coraz więcej pacjentek prosi o znieczulenie podczas porodu w postaci… gazu rozweselającego. Metoda znieczulania podtlenkiem azotu została wprowadzona w szpitalach w Pruszkowie i w Warszawie. Znieczulenie gazem rozweselającym jest bezpłatne, a co więcej, pacjentka dozuje je sobie sama. Zakładaj jednorazową maseczkę i bez asysty anestezjologa korzysta z mieszanki azotu z tlenem w proporcji 50:50. Po minucie inhalacji ból zaczyna się zmniejszać.

Głupi jaś odgania ból i stres

Efekt stosowania gazu rozweselającego jako znieczulenia podczas porodu to mniej bólu i stresu. Poród jako stresujące dla kobiety przeżycie napędza ból – i odwrotnie, ból nasila stres. Dzięki prostemu zabiegowi, jakim jest zastosowanie gazu rozweselającego przez pacjentkę, która czuje, że zbliżają się skurcze, możliwe jest wyeliminowanie części bólu, a co za tym idzie – stresu. „Czułam się trochę tak, jakby mi podano głupiego jasia. Wciąż się śmiałam, ból faktycznie był mniejszy. Stres też zniknął i mogłam się skupić na akcji porodowej” – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Pacjentki rodzą na wesoło” opinię Agnieszki, która zastosowała tę metodę znieczulenia.

Czy to bezpieczne?

Gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu to gaz stosowany przez anestezjologów w znieczuleniach. Jest to metoda bezpieczna dla matki jak i dziecka – w żaden sposób nie wpływa na czynności skurczowe macicy. Może być stosowana w każdej fazie porodu. Istnieje prawdopodobieństwo, że użycie gazu rozweselającego może spowodować zwolnienie akcji serca płodu, stąd potrzeba stałego monitorowania serca dziecka. Wojewódzki konsultant ginekologii i położnictwa prof. Mirosław Wielgoś uważa jednak, że nie trzeba się bać tej metody, a znieczulanie gazem rozweselającym podczas porodu to alternatywa dla innych, inwazyjnych metod znieczulania.

Z tego typu znieczulenia można skorzystać m. in. w Klinice Położnictwa i Ginekologii, w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. św. Rodziny oraz w szpitalu na Solcu w Warszawie, w szpitalu powiatowym na Wrzesinie w Pruszkowie.

Źródło: „Rzeczpospolita”, artykuł pt. „Pacjentki rodzą na wesoło”, Kamila Gębska /ah

Zobacz też: Karta Praw Kobiety Rodzącej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Ja mam termin porodu pod koniec lipca i właśnie zastanawiam się na metodą znieczulenia gazem. Zewnątrz oponowego boję się niesamowicie więc gaz wydaje się dla mnie najlepszy. Czy ktoś wie dokładnie w jakich placówkach W WARSZAWIE istnieje taka możliwość? W artykule są wymienione placówki 'między innymi' a ja chciałabym się zorientować gdzie jeszcze jest oferowana ta metoda, bo nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo istotne kryterium przy wyborze szpitala w którym na świat przyjdzie moja Dzidzia :) Pozdrawiam Aleksandra